| NastaseMadalin a întrebat:

Dacă am pierdut banii din încasări la firma de lucrez și mi s-a spus ca se face plângere penală, ce pățesc sau care e situația?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Indiferent de situatie, banii tot va trebui sa ii pui la loc.
Chiar si asa, te poti alege si cu un dosar penal, restituirea prejudiciului nu te absolva de vina.
Cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere.

| sierra1 a răspuns:

Scoate banii și nu pățești nimic!

| UserRo10 a răspuns:

Daca esti angajat esti dat in judecata si executat silit, iar daca esti administrator vine ANAF in vizita

| regis a răspuns (pentru UserRo10):

La sesizarea cui ar veni ANAF, daca omul ar fi administrator?!?

| UserRo10 a răspuns (pentru regis):

Daca omul de fata care ar pierde banii e administrator anaf se autosesizeaza in urma inchiderii de luna si bilantului facut de contabil.

| regis a răspuns (pentru UserRo10):

Esti haios, cum crezi ca inregistreaza contabilul suma respectiva?!?

| UserRo10 a răspuns (pentru regis):

Pai ia sa ne gandim. Are lipsa din casa suma x. Nu trebuie sa o treaca lipsa? O face din pix ca exista?

| regis a răspuns (pentru UserRo10):

Pai e administrator, cum sa o treaca lipsă? Se declara hot el pe el? Cel mult o trece ca avans spre decontare, daca nu o scoate ca dividende, sau face un artificiu, gen umfla o factura de achiziție, integistreaza o factura personala, niste bonuri de combustibil samd.