| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare legat de divort. Am divortat in urma cu cateva luni dar nu am facut partajul. La vreme aceea am avut incredere chioara in sotie ca nu imi va cere ceva in plus sau nu mai stiu eu ce. Dupa ce am divortat, avem custodia comuna a copilului dar e impinsa de la spate sau nu stiu mai exact dar vrea bani. Sa va explic cum sta situatia. Avem 1000 metri patrati facuti cadou de catre mama ei. La divort am hotarat, sa iau eu casa si 500 de metri pentru CA 99, 9% din bani sunt ai mei in casa aceea. Si am hotarat sa ia copilul in custodia ei, sa ia 500 de metri si eu sa raman cu 500 de metri pecare se afla casa. Acum vrea aia 500 de metri patrati + banii pe casa. Cum se procedeaza. Daca cumva unu dintre noi nu are bani sa-l dezpagubeasca pe celalalt, cum se face? Ca eu nu vreau sa vand casa doar ca sa ii fac ei placerea dea ii da bani. Casa aceea era pentru fiica noastra nu pentru ea. Ca pana in final pentru asta muncim nu? Si ea acum vrea sa imi ceara bani pe casa si daca nu am sa ii dau ma obliga statu sa o vand ca sa ii dau partea ei sau cum? PS: Toata actele sunt pe numele ei, casa si pamantul. Actele si casa sunt facute inainte sa ne casatorim. Adica pe numele care il are acum din nou dupa divort.

Va multumesc!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce iti ramane de facut este o actiune in judecata pentru partaj Va fi foarte greu sa obtii ceva, daca situatia este cum ai spus, respectiv ca totul este pe numele fostei sotii.

| ziftode a răspuns:

Ok
1. GASESTE UN AVOCAT DE DIVORT BUN
2. forteaza-o sa renunte, s-a cotoit si acum vrea bani, foarte bine, cere custodie completa a copilului, chiar daca, cumva v-ati inteles pana acum,

FA-O SA REALIZEZE CA PENTRU BANI O SA (cel putin) RISTE SA ISI PIARDA COPILUL!

sunt sigur ca, daca pana acum a fost amiabil, si acum s-a cotoit, are pe cineva care a convins-o altfel, eventual si-a gasit pe altcineva si ala o forteaza, am mai intalnit cazuri, chiar poti sa zici mercic ca nu s-a intamplat inainte de divort, si nu a venit cu vreo acuzatie de pedofilie sau ceva!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Chiar nu pot sa inteleg cum o mama, trece peste intelegerea amiabila de pana atunci si brusc, tatal copilului ei poate fi calcat in picioare de parca ar fi facut ceva inacceptabil sau mai rau sad

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Tu vei plati avocat, ea la fel...In final vei ajunge sa-i dai o anumita suma de bani oricum. Daca mai ai chitantele pentru banii pe care i-ai bagat in acea casa, vei plati probabil mai putin, altfel probabil ea v-a lua casa si tu o suma de bani(sunt bunuri ale ei, nu cred ca au devenit bunuri comune, aici te sfatuieste un avocat).

| alin131 a răspuns:

Salut,

mergi la un avocat doar cu ce ai scris aici :

PS: Toata actele sunt pe numele ei, casa si pamantul. Actele si casa sunt facute inainte sa ne casatorim. Adica pe numele care il are acum din nou dupa divort.

Casa si pamantul apartin ei, daca erau in timpul casatoriei erau la maandoi si se imparteau. Ea mai are un atu ca ramane cu copilul si vei plati pensie alimentara daca are copilul sub 18 ani.

Deci cel mai bine ar fi sa va impacati si sa stai linistit, daca te cearta taci sau iesi la plimbare, daca e suparata calmeaz-o, daca e nervoasa las-o in pace ca sa nu refuleze pe tine.

Familia inseamna sot sotie si copii. Adica esentialul familiei este sot si sotie si unii pe parcursul casatoriei fac si copii.

Iti deschide Dumnezeu mintea sa ramai cu ea si sa va impacati, daca pleci ramai fara nimic, platesti pensie alimentara daca copilul vostru este minor si o sa te apuci de bautura sau alt viciu de suparare...

Omule revino-ti, altii ii inseala nevestele la ordinea zilei si ei le iarta, fi bun, bland si invata sa ierti. Ce face un soldat pe campul de lupta daca a primit un glont in picior? Se ridica si lupta mai departe, stiu, nu este usor sa ai familie, sunt greutati, sunt multe, poate vrei alta femeie, poate vrea ea alt barbat, dar aveti si un copil.

Acolo cine se gandeste? Ai crescut cu ambii parinti? Nu va bateti joc de copilul vostru care nu are nici o vina, care va iubeste pe amandoi si puteti sa o traumatizati usor cu despartirea voastra.

Taci si ramai cu familia ta, chiar daca esti barbat trebuie sa iti respecti nevasta. Buna, rea, asa cum este cand ai luat-o zambeai si erai fericit. Sunt multe tentatii la orice pas, dar daca te ti pe drumul tau si nu te abati o sa fi fericit mai tarziu...

Ramai cu familia ta, ca sa nu il superi pe Dumnezeu, ca sa nu iti traumatizezi copilul, ca sa nu iti lasi nevasta sa o ia vreunul si sa o bata la ordinea zilei, ca sa nu ajungi sa stai beat des si sa plangi.

Exista oameni care s-au despartit si au ajuns pe pastile pentru stres emotional, deci ai grija omule si pastreaza-ti familia, daca ramai cu familia ai numai de castigat, daca pleci o sa ai numai de pierdut...

Eu sunt crestin ortodox si oricand am nevoie de ajutor ma rog la Iisus Hristos si ma ajuta. Auzi asta de la un om salvat de la moarte de 7 ori pana acum de catre Iisus Hristos.

| Itanul a răspuns:

Buna impartire, ea copilul (de crescut) iar tu casa si pamantul! Copilul tau (pentru care afirmi ca ai construit casa) unde va locui? Ii platesti chiria?
Orice donatie este in proprietatea exclusiva a celui ce a primit-o. Nu se imparte. Nici un avocat smecher (nu bun) nu va face sa obtii ce nu este al tau.
@ziftode iti spune intr-un limbaj numai de el inteles, ca nevasta a trait cu tine pentru foloase financiare. In aceeasi idee, intreb: de cate ori "s-a cotoit" cu tine, ai platit-o ca pe una la care te duci intr-o aventura? De cate ori ti-a spalat rufele, ai platit-o ca la o spalatorie? De cate ori a facut curat in casa, ai platit-o ca pe o firma de curatenie? De cate ori ti-a facut mancare, ai platit-o ca pe un restaurant?
Mai gandeste-te cand ridici pretentii.