| ionutz1890 a întrebat:

Am o problema inca din 21 iulie cu fibra optica. Cei de la RDS nu vor sa imi instaleze fibra, din diferite motive (baga scuze ca nu se poate, urgenteaza starea intr-una), am semnat contractul pe 21iulie, am fost anuntat ca in 10 zile maxim va veni o echipa si imi va instala fibra, toate bune si frumoase. Dupa 183571385 mesaje si sesizari pe site ul lor, vorbind cu ei la relatii cu clientii, facandu-le reclamatie, imi zic acelasi lucru ( starea dvs. e trata cu prioritate si s-a urgentat). M-am gandit sa fac o reclamatie la ANPC, pot face ceva cu aceasta reclamatie? Ce pot face ca sa imi instaleze fibra mai repede, ca nu ma pot juca nimic din cauza internetului, iar prietenii mei din aceeasi localitate cu mine au fibra si li se misca impecabil in orice joc si blocul de langa mine la fel. Mai are si momente cand pica de 3-4-5 ori intr-un minut.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se putea instala fibra de sticla la tine acasa, intai trebuie sa existe cablu de fibra pe STRADA TA.
Acesta NU depinde de RCS-RDS, ci de primaria localitatii tale, fiindca trebuie sparta strada si sa se introduca cablul principal de fibra.
Intereseaza-te mai bine la primarie: cand vor face lucrarile de cablaj pe strada ta!
Poate uita si la anul sa cuprinda lucrarea in buget.

Daca pe strada ai deja tras cablu de fibra principal, atunci trebuie sa ai un punct de racordare apropiat unde sa poti fi conectat, respectiv o ramificatie optica, de unde sa fie trasa fibra pana la tine.
Mai este nevoie si de cablu de fibra optica individuala si modem optic pentru locuinta ta. Toate costa si dureaza achizitionarea din China.
La mine a existat cablu optic la 300m, dar am fost nevoit sa astept aproape 2 ani pana ce s-au facut lucrarile de infrastructura necesare pe strada, iar pana atunci am rabdat pe instalatie UTP. Totusi am fost mai multumit decat vecinii mei, care au avut o viteza dezastruasa fata de mine si au platit si mai mult pentru ea.

| ionutz1890 explică (pentru Bula):

Am junction box-urile, cablul de fibra optica pe scara si tot ce mai e nevoie e sa imi traga fir si sa imi dea router ul pentru fibra... dar se pare ca nu inteleg, ma rog de ei din 8 august si nici acum nu au facut nimic.

| ionutz1890 explică (pentru Bula):

Am junction box-urile, cablul de fibra optica pe scara si tot ce mai e nevoie e sa imi traga fir si sa imi dea router ul pentru fibra... dar se pare ca nu inteleg, ma rog de ei din 8 august si nici acum nu au facut nimic. Si am si ramificatia optica despre care ai vorbit.

| Bula a răspuns (pentru ionutz1890):

In acest caz este problema chinezeasca. Mai trebuie sa soseasca modemul optic.
Echipamentele se aduc aproximativ de 2-3 ori pe an, cu vaporul, iar necesarul RCS-RDS este foarte mare, fiindca e solicitare uriasa: la toata lumea trebuie instalatie cu fibra de sticla.

| anonimg a răspuns:

Nu este bine sa te certi cu ei. Daca in contract nu se specifica data limita a instalarii fibrei, atunci trebuie sa astepti, pentru ca reclamatia nu va fi luata in considerare de nimeni.
Internetul iti poate pica si din pricina routerului. Nu de putine ori am scos cablul din router cand aveam probleme, l-am pus direct in pc si in felul acesta mergea struna.

| ionutz1890 explică (pentru anonimg):

Scrie ca in maxim 90 zile voi avea fibra instalata.

| anonimg a răspuns (pentru ionutz1890):

Termenul a trecut; dar chiar si asa, sfatul meu este doar sa le amintesti de lucrul acesta, dar nu sa te certi cu ei.

| ionutz1890 explică (pentru anonimg):

Le amintesc din 8 august incoace