| Mazzenine a întrebat:

Am o problema pe care as dori sa o rezolv, lucrez de aproape 2 luni de zile intr-un restaurant si am perioada de proba in contract de 90 de zile si consider ca as avea nevoie de o pauza pentru ca fizic si psihic nu mai pot rezista. As dori sa stiu ce ar fi de facut? O notificare pentru incheierea contractului? Rog detalii. happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara nici o problema si chiar fara a o motiva, cu o simpla notificare scrisa si fara a fi nevoie de preaviz.
Conform art.31, alin.(3) din Codul muncii, citez:
"(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia."

| Mazzenine explică (pentru Ioandelasal):

Ok, as ddori sa mai stiu ceva, daca la clauze am si preaviz de 20 de zile dupa randul cu perioada de proba, este vreo problema in asta? Adica aici se tine cont numai dupa ce se termina perioada de proba?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mazzenine):

N-are nici o legatura acea clauza cu perioada de proba, aceea se aplica doar dupa implinirea perioadei de proba. Prevederile legale citate sunt foarte clare.