| Tudor_2273 a întrebat:

Buna,

Am imprumutat o suma de bani unei prietene la notar cu contract. Spuneti-mi si mie ce se intampla daca la data trecuta pe contract nu imi primesc banii? Ce se poate face daca persoana isi muta proprietatile de pe numele ei pe un alt nume(viitor sot de exemplu)
Sau daca proprietatile sunt ipotecate de banca.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca nu-ti primesti banii poti solicita executarea silita a debitorului, adresandu-te unui executor judecatoresc.
2. Daca isi transfera proprietatile, tu nu ai o garantie si nu are salariu si nici un bun executabil silit, s-ar putea sa ramai cu paguba, daca transferul s-a facut cu titlu oneros (de ex. vanzare-cumparare). Daca s-a facut prin donatie ai putea cere desfiintarea donatie ca facuta in frauda ta.
3. Daca toate proprietatile sunt ipotecate atunci ai mari "sanse" sa fii pagubita, creditorul ipotecar are dreptul sa fie platit inaintea creditorului chrografar (cel care nu are garantii).

1 răspuns:
| VadTot a răspuns:

Asa de curiozitate dar foarte sincer., sa ne spui si noua cand iti vei mai recupera bani laughing