| Gregor_Roger_1996 a întrebat:

Buna Seara. Am si eu o intrebare mai delicata si caut un raspuns de cateva zile. Prietena mea a lucrat pe timpul verii la o firma de call center. A demisionat la sfarsitul lunii august, dar salariul l-a primit in continuare si in luna septembrie si in luna octombrie. Intrebarea mea este: Din punct de vedere legal se poate intampla ceva daca firma ii cere banii inapoi si nu ii restituie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu restituie salariile necuvenite va fi data in judecata si va fi obligata sa restituie o suma mai mare, la ce a primit se vor adauga cheltuielile de judecata (taxa judiciara de timbru, onorariul de avocat) si apoi, daca nu plateste de bunavoie se vor adauga si cheltuieli de executare silita.

| 9Florin9 a răspuns:

Nu are de ce sa ii mai ceara, si daca ii cere ii spune ca sau consumat, nu conteaza.

| Balalau95 a răspuns (pentru 9Florin9):

In lumea asta NU exista nimic pe gratis, chiar crezi ca nu or sa ii faca nimic si o sa isi accepte pierderea?!?

Ioandelasal a dat raspunsul corect, in plus cine se ocupa cu salariile din firma s-ar putea sa isi piarda jobul

| 9Florin9 a răspuns (pentru Balalau95):

Din moment ce te-au dat afara ei sunt obligati prin lege sa iti dea salariul pe cateva luni. Asa s-a intamplat si cand a plecat Nestle din Timisoara (singura fabrica din Romania).

| Balalau95 a răspuns (pentru 9Florin9):

Alea sunt salarii compensatorii, si da, poate ca asa e, are dreptul (nu stiu nimic de salarii compensatorii)
totusi trebuiau trecute OFICIAL ca salarii compensatorii, si, evident, nu ar fi pus intrebarea daca ar fi stiut ca sunt salarii compensatorii