| Andreiutza1809 a întrebat:

Am nevoie de raspuns.

De la 1 august am inceput lucrul la o fabrica..si vreau sa stiu salariul cand mi.l da..luna asta sau cealalta?
Nu am mai lucrat pana acum si nu stiu cum se da banii
Banii pentru august se dau in septembrie pentru luna respectiva, sau?

Dau funditawinking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula salariul se da la doua termene, respectiv avansul (intre 15 si sfarsitul lunii curente) si restul de salariu (in termeni populari lichidarea) intre 1 si 15 a lunii urmatoare. De asemenea se poate sa se dea si o singura data, intre 1 si 15 ale lunii urmatoare.
Pentru a afla sigur intreaba pe un coleg care lucreaza de mai mult timp in firma sau la persoana care se ocupa cu salarizarea.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In septembrie ve-i primi in una sau doua transe depinzand de patron.

| Andreiutza1809 explică:

Multumesc tuturor! happy

| Tamas_Nicol_1997 a răspuns:

Pai...în 30 este ziua de avansuri și în 15 este ziua de salariu.
Dacă tu ai început lucru la data de 1 înseamnă că pe data de 15 vei primi o diferențadă de salariu iar luna viitoare vei primi salariul întreg, deoarece salariile se dau cu o lună în urmă.
Sper că te-am ajutat.