| Mădă0611 a întrebat:

Am un caine marisor, labrador, corcitura, mai mic de statura decat un labrador, dar nu asa suplu cum sunt labradorii. Nu-i agresiv deloc. Baiul e ca e mascul si o catelusa din zona e in acea perioada, deci a sarit gardul si o vecina i-a facut poza stand la poarta. A venit politistul cu avertisment. Intrebarile:
1. Daca nu e agresiv, pot primi amenda doar pentru ca "e mare"?
2. Daca vecinul are labrador si tanti vecina asta fricoasa nu se teme de el, gen, vine de la munca, il vede la poarta, il cheama sa-l bage in curtea vecinilor, pot sa folosesc ca aparare?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Fie ca este sau nu agresiv,tu ca un stapan responsabil, fie il castrezi, fie il ti inchis incat sa nu ajunga pe strada, altfel risti amenda sau mai rau, sa ti-l ia hingherii/sa-l calce masina/sa-l omoare un vecin.Nu poti sa folosesti ca aparare faptul ca doamna respectiva nu se teme de un alt caine, poate al tau vreodata a latrat-o si ea se teme sa nu o atace.Sti ca e o vorba in popor, vorba dulce mult aduce. Vorbeste frumos cu politia, cu vecina, explica situatia si i-ati angajamentul ca nu va mai iesi in strada (si chiar tine-te de promisiune). Pune-te in situatia vecinei, daca cineva ar fi avut cainele liber (caine de talie medie-mare) si te-ai teme de el....cum ai reactiona?! Ai mare grija de blanos, sa nu ajunga omorat, mai bine castreza-l sau tine-l inchis in casa/padoc.

| GabyT10 a răspuns (pentru GabyT10):

Mare atentie, daca ai primit avertisment, urmatoarea vizita a politiei se va lasa cu o amenda destul de mare. Daca vecina il filmeaza sau are martori ca o ataca (chiar daca o latra) pe domeniu public, risti sa il pierzi (vor chema hingherii) si sa te trezesti dat in judecata.

| Mădă0611 explică (pentru GabyT10):

Nu latra, doarme incolacit, ca nu poate intra in curte. E plin de caini pe aici si n-au muscat pe nimeni. Nu mi se pare corect; oamenii, care-s mult mai periculosi decat cainii, pot umbla liber, si puradeii lor pleaca si vin la ce ora vor, dar cainii, desi-s cuminti, n-au voie, parca intreaba cu privirea "eu de ce n-am voie daca se aud copii pe strada?".

Amenda nu e 190 de lei?

| GabyT10 a răspuns (pentru Mădă0611):

Unele legi sunt tampite (daca pot spune asa), dar nu avem ce face, unde-i lege nu-i tocmeala. Dupa avertisment, amenda poate ajunge pana la 1000 lei, in functie de "buna dispozitie" a politistului si de cat "rahat" mananca cel ce reclama+martori.