| SpeciiFobii12 a întrebat:

Bună seara.
Am un dosar pentru un "conducere sub influența substanțelor" dar se regăsesc doar în urină, repet doar în urină
1. De aprox o lună sunt la capitolul măsuri și excepții luate de camera preliminară, cat poate dura până să se finalizeze procesul deoarece durează extrem de mult, în 1 mai se face un an
2. daca e s o gândesc logic nu eram sub influența drogurilor având în vedere analizele de sange și sunt foarte curios ce hotărâre s-ar putea lua în legătură cu permisul și sentința mea
3.mentionez ca la examinarea doctorului de la inml,eram orientat in timp și spațiu,coerent etc etc, doar palid

Va rog frumos o părere, ce as putea sa fac pentru a ieși cat mai bine din asta?
Nu consumasem în ultimele 48h absolut nimic,nici alcool și nici drog, nu mă așteptam la o prezența în salivă sau urina, de aia am și acceptat testarea

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu se poate spune cat va dura, probabil pana la 1 an.
2.Ce hotarare se va lua depinde de instanta de judecata. Daca esti condamnat, indiferent de condamnare, permisul de conducere iti va fi anulat.
3.Angajeaza-ti un avocat specializat pe asemenea cazuri.
4. Daca refuzai testarea ai fi fost trimis in judecata pentru refuz, limitele pedepsei sunt aceleasi, conform Codului penal, citez:
"ART. 336. Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive, care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
ART. 337.Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| SpeciiFobii12 explică (pentru Ioandelasal):

Se poate refuza testarea cu aparatul drugtest dar se merge la prelevare de monstre, asta am vrut să spun, mulțumesc pentru răspuns happy

| Alexandru1111199 a răspuns:

Ai zis-o pe aia cu acceptarea de zici ca era dupa tine mahee hee.

| SpeciiFobii12 explică (pentru Alexandru1111199):

Poți să refuzi testarea, mergi la inml și pleci cu permisul în buzunarhappy