| Cattuzu a întrebat:

Buna seara, am un scuter Aprilia Scarabeo 49 cmc si am atestat din aceasta vara si am auzit ca din 1 ianuarie nu mai e valabil, ce categorie este valabila pentru acest scuter, cam cat costa, cat timp dureaza scolarizarea si de la cati ani se poate lua?big grin Multumesc anticipathappy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste lumea! Inca nu este nimic sigur, este doar o propunere de modificare a legislatiei rutiere, printre altele vreo 500. Trebuie sa fie discutata si aprobata de parlament si nu se stie cand si daca va fi aprobata. Numai bine!

| Cattuzu explică (pentru Ioandelasal):

Din cate stiu eu s-a aprobat dejatongue

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cattuzu):

Nu s-a aprobat. In fiecare zi vad ce s-a publicat in M.Of. in ziua anterioara si n-am vazut vreo modificare la legislatia rutiera in ultimul timp.

| ombladon a răspuns:

Ai nevoie de AM si il poti lua de la 16 ani, cat dureaza? ca si pentru categoria A sau B, eu la anul o sa dau direct A, sa nu ma mai complic...

| CristiSeeker a răspuns:

Salut! Pentru orice vechicul motorizat cu 2 sau 3 roti ce nu depaseste 125 cmc este necesar un permis de conducere pentru subcategoria A1, ce se poate obtine incepand cu varsta de 16 ani.
Dar, la fel cum a mentionat si Rony23, ar fi mai folositor un permis pentru categoria A, daca ai implinit deja 18 ani, intrucat un permis pentru o categorie (A, B, C, D...), iti permite sa conduci si autovehicule din subcategoria respectiva (A1, B1, C1, D1...), deci iti vei putea conduce linistit mopedul si pe viitor ai putea sa conduci si un vehicul ce depaseste 125 cmc. Bafta!

| Rony23 a răspuns:

16 ani, te costa 500ron si dai pentru categoria A1 si dureaza cam 3 luni si daca ai peste 18 ani te sfatuiesc sa dai pentru A, pentru ca de scuter o sa te saturi la un momentdat si o sa vrei alti centimetrii cubi, mai multi