| ionescumaria a întrebat:

As vrea sa ma ajutati intr o problema daca se poate. Situatia ar fi urmatoarea: o cunostinta de a mea care a crescut la casa de copii (un copil exemplu care nu a fost vreodata sanctionat disciplinar)la varsta de 18 ani a fost preluata de o fundatie si a lucrat pana la varsta de 20 de ani in confectii. In timp ce lucra a cunoscut un baiat cu care a facut 2 copii. Dupa ce si au intemeiat o familie acestia s au inteles foarte bine, fara sa existe violenta conjugala sau certuri. Totusi, dupa o perioada, adica dupa vrei 5 ani, respectivul si a gasit o alta femeie (care are deja un copil) insa a continuat un timp sa locuiasca si cu concubina sa dar facandu i viata un calvar :batai constante in fata copiilor, umilinta(ea s a pus si in genunchi implorandu l sa nu mai plece de acasa), nu a asigurat copiilor alimente, chinuirea lor(veneau si ei plangand in hohote implorandu l "sa nu mai plece la cealalta femeie" ). Dupa respectiva perioada crunta, aceasta fata s a hotarat sa plece din Roman(acolo locuia) si sa vina in Iasi impreuna cu copiii. El, desi nu vrea sa locuiasca impreuna cu copiii si cu mama copiilor, totusi nu ii da nici ei dreptul sa ii aduca la Iasi si sa ii inscrie la scoala de aici. I a dus pe copii la mama lui si o ameninta(impreuna cu actuala iubita) ca va face tot posibilul ca acei copii sa ajunga la el(desi oricum nu ar avea grija de ei si probabil i ar trimite la tara). Ea a fost la Protectia Copilului si a fost numita tutorele lor, dar momentan copiii sunt la bunica lor de pe tata, dusi de el. Ea ar dori sa ajunga in instanta pentru a castiga acesti copii. Imi puteti spune care ar fi demersurile si ce ar trebui sa faca pentru a avea castigul lor?(copiii sunt pe numele lui)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depuna o cerere de revenire a copiilor la domiciliul ei. Nu are importanta numele copiilor, avand in vedere ca spui ca mama a fost numita tutore, doar aceasta trebuie sa dovedeasca in instanta. Doar daca depune si tatal o cerere va trebui sa dovedeasca mai bune posibilitati de ingrijire si creste a copiilor, se va face o ancheta psiho-sociala, de asemenea vor fi ascultati si martori.

| ionescumaria explică (pentru Ioandelasal):

Buna seara. Ea a avut domiciuliul la Roman, in casa socrului ei (tatal copiilor) iar acum vrea sa plece din Roman la Iasi si sa ii ia si pe copii cu ea. In acest caz ce se poate face?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionescumaria):

Daca este tutore poate sa-i ia, dupa stabilirea domiciliului in Iasi, bineinteles nu cu forta. Daca tatal refuza poate apela si la politie si la instanta de judecata.

| ionescumaria explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Multa sanatate!