| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Am o intrebare tot asa despre copii: Daca mama copiilor e proasta la mansarda e posibil ca si copiii ei sa iasa la fel de prosti ca ea? Adica mai redusi, nu stiu cum sa spun.
Eu am auzit de la bunicii mei de la tara ca din doi parinti prosti (adica - cu - ) se naste un copil istet si din doi parinti destepti (adica + cu + ) se naste un copil prost.
Dar dintr-un tata prost si o mama desteapta (adica + cu - ) ce copil iese atunci?

Răspuns Câştigător
| Crylia a răspuns:

Din ce am inteles dintr-un documentar, inteligenta se mosteneste de la mama. Acum nu pot fi sigura ca asta este adevarul deoarece cercetarile continua, dar si factorul genetic este destul de important. Nu exista o regula + + si - - si copiii isi pot depasi parintii, nu sunt limitati de inteligenta acestora.
Uite, sa iti dau un exemplu, matusa mea a terminat facultatea de drept desi parintii acesteia aveau maxim un liceu facut la seral.
Si pana la urma, in viziunea mea nu este un lucru rau sa fi mai prost atata timp cat esti un om onest ce isi vede de treaba si duce o viata echilibrata.

12 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu este mai Marius o regulă asta. Fiecare ajunge așa cum îi este soarta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca aia sunt desptepti amandoi, isi vor educa copilul si n-o sa fie un copil prost.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Mai am o intrebare: E posibil ca fiul sa isi depaseasca tatal la inteligenta sau nu?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Evident ca e posibil.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dar preotii spun ca in general copii mostenesc inteligenta de la mama? cum vine asta? eu de aceea am pus intrebarea despre mama copiilor ca sa ma conving de ceea ce spun preotii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Vorbesc si ei ca sa se afle in treaba.
Uite urmatoarele: Plecand cu o generatie 0, in care tatal are IQ-ul X.
Daca afirmatia "Tatal este mereu mai destept decat copilul" ar fi adevarata, inseamna ca peste cateva generatii de la generatia 0, IQ-ul ala X va scadea continuu, deci s-ar ajunge la IQ 0, lucru fals. Deci afirmatia e falsa.
Se vede peste tot ca, cu fiecare generatie, oamenii sunt mai destepti.

| Irinel15123532 a răspuns:

Copilul isi dobandeste in timp inteligenta si propriile intelegeri, aprinti au rol doar in educatie, nu conteaza daca ei sunt ''redusi'' sau nu.

| brokxy a răspuns:

Sincer nu cred ca conteaza, tatal meu si mama mea se pricepeau la matematica la scoala. Tatal meu stie matematica foarte bine. Eu sunt praf, bata nu o inteleg deloc. Poate sa imi explice si el si profesorii de 1000 de ori ca nu inteleg rolling on the floor

| lilith16 a răspuns:

Nu conteaza daca parintii sunt redusi. Contează mediul in care este crescut copilul, daca mediul este redus logic ca asa este si copilul, daca mediul este rau logic ca asa creste si copilul si etc, nu are treaba, inteligenta nu se moşteneşte se contruieste.

| Arahide40 a răspuns:

Da, desigur ca conteaza, e genetic. daca ambii parinti au un iq scazut sunt sanse mari ca si copilul sa aiba, degeaba invata copilul pentru ca el nu o sa inteleaga, e genetic

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Arahide40):

E posibil ca fiul sa isi depaseasca tatal la inteligenta sau nu (adica sa scada in IQ )?

| Arahide40 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Eu zic ca da, depinde si de mediul in care a crescut, de anturaje.
Daca cauta cunoastere atunci se va dezvolta dar depinde mult de parinti. Daca parintii nu sunt atat de inteligenti, nici copilul nu o sa fie din cauza geneticii iar pe langa asta copilul sigur va creste intr-un mediu groaznic, cu parinti care nu il vor intelege, nu ii vor face poftele, nu il va invata diverse chestii si asa mai departe.
Chiar tine mult de genetica, eu cand eram mic puteam sa intru in multe anturaje dar le-am evitat, nu mi-a explicat nimeni ca sunt rele etc