| Mytza93 a întrebat:

Buna seara,astazi am luat o amenda pe ratc(Constanta) pentru ca nu aveam bilet, mi-au luat datele de pe buletin si mi-au zis sa platesc amenda pe loc de 100 lei, dar eu aveam doar 50 lei in buzunar,apoi mi-au propus sa pun jumatate jumatate cu o alta persoana,dar acea persoana nu a vrut,am mers pana la capat de linie, dar aici nu au facut nici un proces verbal asa ca am plecat acasa... exista vreo sansa sa-mi trimita amenda acasa chiar daca acel proces verbal nu a fost facut in fata mea si semnat de mine? P.S. nu sunt din judetul Constanta

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot sa-ti trimita acasa procesul verbal de contraventie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai dat spaga 50 de lei

| ombladon112 a răspuns:

Salut!
Stai linistit, nu primesit nicio amenda. Sper ca nu le-ai dat acei 50 de lei...

| cupydo0n a răspuns:

Daca nu l-ai semnat este ca si cum nu ar exista. Daca iti vine amenda acasa poti sa contestezi si sa nu o platesti. Pentru ca ei sa poata dovedi ca au facut-o in fata ta si tu ai semnato (lucru pe care tu nu l-ai facut) le trebuie martori. De asta cand umbla cu controlul sunt doi sau mai multi pentru a vea martori. Stiam ca este nevoie de doi martori in afara de polititstul care ti-a pus amenda dar poate sau mai schimbat legile.
Daca stii ca nu ai semnato si iti vine acasa poti sa faci contestatie dar o sa te coste mai mult decat amenda.

O zi buna.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Eu zic ca meriti sa fi "amendat" (de fapt e suprataxa) prostia se plateste!
Suprataxa pentru transportul in comun se subvenctioneaza din bugetul de stat daca cetateanul refuza sa plateasca, asta e legea...

O vorba le zic la papitoii de controlori si am incheiat discutia.
"Pune mana pe mine si o sa regreti.".
E un avertisment pentru binele lor de fapt, daca intra in mana mea intra in lumea viselor.

Inainte cumparam bilet din bunavointa, le vorbeam politicos, respectuos. Pana au facut o magarie si mi-am pierdut tot respectul fata de ei. Acum ma doare in **** numai cumpar nici un bilet.
Port spray cu piper dupa mine, pentru auto-aparare, daca ma ating cu un deget, le dau in ochii cu piper de se caca pe ei de durere 10-15 minute, sa se invete minte. Ce mi-au facut ei e nesimtire maxima. Fara sa ma intrebe fara nimic, au incercat sa puna mana pe ghiozdan sa ma controleze, au tras de el ca niste HOTI, pai de nu i-am facut cu spume, i-am impins prin tramvai, aproape sa ii iau la bataie, am 1.86 practic arte martiale, iti dobor 10 papitoi de controlori.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Viteazule!

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru darrio2007):

In ciuda sarcasmului tau, da, sunt viteaz, fie ca mor maine fie ca mor peste 50 de ani, de moarte nu scap si orice s-ar intamplat in viata asta si oricat timp ar fi trecut din ea, oricum nu va conta in final, asa ca nu are rost sa trag de timp, pot sa traiesc onorabil si curajos, asa cum vreau, nu am nimic de pierdut, sa numai zic ca sunt mare, practic arte martiale si port arme dupa mine, nu sunt usor de dat jos.
Hai sa ne intanlim sa te convingi singur de ce fel de persoana sunt, vorbim la o bere, iti arat armele, te invat cum sa te aperi, o sa fie interesant.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sonnayasashikushinaide):

Ai grija cu armele ca amenda este mai mare pentru ele.Depinde si ce ai asupra ta. Oricum, oferta ta nu ma intereseaza. Sper sa nu te folosesti de arme si de calitatile tale de luptator in anumite situatii care iti apar.De la filme la viata reala este cale lunga.O zi buna sa ai in continuare.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns (pentru darrio2007):

Am arme detinute in mod legal si am fost testat psihologic, n-am nimic cu nimeni decat daca au ei ceva cu mine, e o diferenta intre a fi capabil sa te aperi si a fi atacatorul.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Sa numai zic ca n-au nici un drept in plus fata de tine, au aceleas drepturi de cetatean simplu ca tine.
N-au voie sa te legitimeze, sa te controleze, sa te someze verbal n-au voie sa NIMIC!
Greseala ta ca le-ai dat datele, eu nici nu ii bagam in seama, o vorba le ziceam si apoi sa indrazneasca sa se puna cu mine ca d-abia astept.

| Marius511 a răspuns:

Te-ai scos. Vor avea ce primi batranii tai de la Mosu big grin

| Marius511 a răspuns:

Trebuie sa te porti suspect de frumos zilele astea ca sa scapi ieftin. Mai ales acum cu cheltuielile dinainte de Craciun si de dupa...

| Marius511 a răspuns:

Mai sunt sanse. roaga-te sa fie bine big grin

| GameOn a răspuns:

Pai ai greșit din prima dându-i buletinul chiar dacă nu ești din CT în cazul de ai fi luat amenda atunci o primești acasă dar o operație ca asta cam durează deci cam o sa uiți de ea happy

| Luigi_Gonaciu_1994 a răspuns:

Buna...daca nu ai semnat procesu verbal ti.a mai venit amenda?