| zuzu0406 a întrebat:

RATC! Acum o luna de zile m-a prins taxatoarea fara bilet,adica aveam la mine, dar nu l-am folosit, nu am avut nici banii pentru acea suprataxa de 100 de lei, nici buletinul. Am fost dusa in gara unde i-am dat datele mele domnului jandarm. Eu nefiind din constanta mi-a dat o ora la care sa ne intalnim si sa ii aduc banii. Evident, am plecat si nu m-am mai intors. Taxatoarea aceea mi-a spus ca amenda este de 500 de lei acum so daca nu aduc banii imi va trimite un proces verbal acasa. Eu am niste nelamuriri. Am primit doua chitante pe data de 13 luna trecuta pe care le tinea tata si de care a uitat,eu am dat de ele abia acum,nu i-am mai spus nimic pentru ca imi era frica de ce era scris pe ele,acum cand le-am luat am vazut ca am primit la posta o recomandata(mandatul,coletul sau e-post). Ce vrea sa insemne asta? Si daca mi-a venit amenda ce se intampla daca nu o platesc?(precizez ca sunt majora). Nu am nimic pe numele meu, dar am auzit ca aceasta amenda poate intra la plata impozitului, eu avand locatia la bunica mea e cam naspa. Chiar asa e? Sau ma agit degeaba?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda atunci aceasta poate fi trimisa la compartimentul de impozite si taxe, care va incerca executarea silita. Daca nu reusesc aceasta, deoarece n-ai nici un bun executabil silit atunci pot sesiza instanta de judecata, care poate transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii, te pot obliga la maximum 50 de ore.
De remarcat ca amenda nu se prescrie decat dupa 5 ani, calculati de la inceputul anului viitor.

| express11 a răspuns:

Nu se intampla nimic.se adauga la impozit.

| zuzu0406 explică (pentru express11):

Pai la ce impozit se adauga daca eu stau in casa bunicii, adica actele fiind pe numele ei? Si am inteles ca daca totusi e asa, nu se adauga la impozit, ci cand va veni vremea sa-l platesti esti nevoit mai intai sa platesti amenda. Ma cam sperii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ai nimic pe numele tau nu are ce sa iti bage la impozit insa orice adeverinta vei avea vreodata nevoie de la finante vei plati si amenda si penalizarile

| zuzu0406 explică (pentru suntserios):

Mai bine sa sufar eu cand oi fi mai mare decat acum cand stau inca la ai mei. Le-ar pica fata laughing. Dar tot mai am o nelamurire. Chitantele pe care le-am primit oare aveau legatura cu procesul? Adica nu trebuia sa imi vina plicul acasa? Si daca era procesul si nu l-am ridicat la timp stiu ca se intoarce inapoi. Nu am cum sa mai fac rost de el?