Întrebare recomandată | Azazel95 a întrebat:

Azi am luat amenda pe ratc(constanta).mi-a spus sa ma combin cu inca cineva si sa dam cate 50 lei in maxim 2 ore sau vine acasa si vine 200 lei amenintandu-ma ca mai poate crrste pana la 500. sunt minor am 17 ani si nu am de gand sa o platesc pentru ca pe alii i-a lasat sa plece desi nu aveau nici bilet nici abonament. am citit pe TPU ceva de genul ca poate sa ne exrcute tv-ul sau bunuri imobile.intrebarea este daca nu am semnat nimic dar am dat datele corecte si nu mi-a inmanat nici un proces vrrbal amenda se poate anula sau ceva de genul asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenzile pentru calatorie frauduloasa pe autobus nu pot fi asa mari si sunt stabilite prin hotarare a Consiliului local Constanta. Pentru minori limitele sunt la jumatate. Trebuie sa primesti procesul verbal de contraventie si abia apoi trebuie sa platesti amenda. Nu-i neaparata nevoie sa semnezi procesul verbal pentru ca acesta sa fie valabil, mai ales daca agentul constatator nu putea si aplica amenda. Si daca este intocmit corect procesul verbal nu va fi anulat. Si nu esti vinovat?

| KodrutZ a răspuns:

In cazul asta nu exista nici o amenda, a incercat doar sa te mulga de bani.

| Azazel95 explică (pentru KodrutZ):

Te referi la faptul ca nu erau adevarati? aici pot comfirma ca m-au ds la cap de linie si un jandarm mi-a introdus datele pe un fel de statie si le- verificat

| KodrutZ a răspuns (pentru Azazel95):

Ma refer la faptul ca putea sa fie fiul lui dumnezo' in persoana, daca tu nu ai semnat procesul ala verbal, ar trebui sa poata fi demontat destul de lejer in instanta.@Ioandelasal: Zici ca ar fi posibil ca un politist sa imi ia datele (s-a intimplat o data, nimic grav, dealtfel, pur si simplu avusese impresia ca sint boschetar, fiind intr-un loc si o ora complet nepotrivite pentru un om normal), apoi sa scrie un proces verbal de capul lui, fara ca eu sa vad nimic, iar la sfirsit sa ma trezesc cu amenda acasa? In cazul lui, cred ca poate spune fix asta, iar cu un avocat bun poate demonstra ca el spune adevarul si politistul... Pitong.

| 0rlando a răspuns:

Dacă nu ai proces verbal, nu poți plăti amenda, plus că amenda individuală este de 100 de lei, sau 50 de lei pe loc sau în două zile lucrătoare.

| marcous a răspuns:

Nu poate sa-ti execute nimic. Fiind minor nu ai nici un bun pe numele tau. Asteapta 5 ani sa se prescrie amenda.