| SkilledBloodDie a întrebat:

Bunica mea lucreaza ca femeie de servici cu salariu minim pe economie ar dori sa iasa la pensie anticipat are 56 de ani si 35 de ani de munca 5 ani si 6 luni a mai lucrat cu jumate de norma cu contract de munca la Unirea SCM.
Am cautat pe internet sa vedem cum se calculeaza pensia anticapata si am gasit ceea ce nu ne interesa insa am gasit si pensia anticipata partiala care nu inteleg ce inseamna si cu ce o ajuta.As dori sa stiu ce pensie anticapata ar primi si vreau sa stiu si ce inseamna pensie anticipata partiala!
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In cazul unei pensii anticipat partiale se aplica o penalizare care face ca aceasta pensie sa fie mai mica decat pensia anticipata.

Pensia anticipat partiala, exemplu pentru femeie nascuta in februarie 1958 vezi aici :https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata-partiala

Pensie anticipata, exemplu pentru femeie nascuta in februarie 1958 vezi aici : https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata

| SkilledBloodDie explică (pentru alessia5158):

Eu am cerut sa aflu si suma pe care o poate lua adica sa ii calculez pensia anticipata daca imi zici si asta ai funda

| alessia5158 a răspuns (pentru SkilledBloodDie):

Este prea complicat sa-i calculezi tu --- exista programe special create pentru fiecare categorie de pensie in care introduci numai salariul brut pentru fiecare luna si an lucrat.