| Madalina_Maria_1988 a întrebat:

Salut bunica mea a iesit la pensie acum 2-3 ani pensie anticipata care a lucrat la o croitorie de 35 de ani ca si croitoreasa iar pensia ei este de 300 de lei va rog sa-mi dati o mana de ajutor si sa-mi spuneti daca e corect sau nu dau funda

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti. Pentru calcularea pensiei se ia in considerare salariul lunar realizat in fiecare luna lucrata si acesta se raporteaza la salariul mediu pe economie din luna respectiva. De asemenea, la pensia anticipata, se scade cate 0, 75% pentru fiecare luna pana la implinirea varstei standard de pensionare. Cred ca de aceea bunica ta ia o pensie asa mica. De asemenea s-ar putea sa nu fi realizat salarii prea mari la croitorie, mai ales daca a lucrat in cadrul unei cooperative mestesugaresti.

| kidy00 a răspuns:

E corect, daca atat este pensia.

| VrajitorulMaleficRevine6666 a răspuns:

A murit bunica-ta? daca nu dati in judecata compania aia de croitorie pensia e prea mica. Normal o pensie de croitor trebuie sa fie de vreo 700-900 de lei mai ales ca are si vechime