| numesiprenume0 a întrebat:

Ce trebuie sa stiu daca doresc sa ma inscriu intr-un partid politic? Ca si consilier... trebuie sa am ceva studii in domeniu? Mentionez ca nu ma prea pricep la politica. Ofer funda!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vezi ca sunt presedinti de filiale fara bac luat? Nu ai nevoie decat de pile și pupincurism

| Frank51 a răspuns:

Fiecare partid politic are alte cerinte. Nu trebuie neaparat sa ai studii in domeniu dar clar te ajuta daca vrei sa avansezi.

| johnnny123 a răspuns:

Daca am trai intr-o tara normala, intrebarea pe care ti-as pune-o ar fi: "Cum vrei sa fii consilier, din moment ce nu stii nimic despre subiect? Rolul unui consilier este de a consilia, adica de a facilita procesul de luare a deciziilor prin intermediul unor puncte de vedere avizate, izvorate dintr-o cunoastere profunda a domeniului. Din moment ce nu cunosti domeniul, nu poti emite pareri avizate, deci prin urmare nu poti fi consilier"

Dar din pacate nu traim intr-o tara normala, ci intr-o tara in care anumite posturi se ofera pur si simplu ca recompensa pentru servilism, fara nici o legatura cu competentele reale ale persoanei puse in post.

| RKBlue a răspuns:

Stii care e partea normala din aceasta intrebare?
"Buna seara!". Atat.
Serios, chiar ar avea si tara asta nevoie de oameni cu studii de politica in politica(nu stiu cum functioneaza logica pentru unii, dar cand merg la doctor, ma astept ca acesta sa aiba studii in domeniul medical.Cand am nevoie de avocat, acesta trebuie sa aiba facultatea de drept, etc...)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar cu ce ii consiliezi?

| morfeo a răspuns:

Partidele au nevoie doar de prosti care sa semneze documente... esti bine venit