| AfloareiRazvan a întrebat:

Exista vreun proiect prin care daca detin teren pot sa accesez fonduri sau orice fel de ajutor pentru a-mi construi casa? Mentionez ca este teren in proprietate, nu concesiune, iar creditul prima casa nu ma avantajeaza.
Mentionez ca detin teren in intravilan si extravilan, dar evident pentru a construi in extravilan terenul necesita PUZ.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista alt program decat "Noua casa". In rest, daca nu detii suma necesara constructiei, poti lua credit imobiliar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar împrumut bancar cu ipotecă. Mergi la orice bancă și discută cu ei.

| johnnny123 a răspuns:

Fonduri se pot obtine pentru afaceri sau ca subventii pentru diverse categorii de dotari (de exemplu dotarea cu panouri solare). Iar pentru obtinerea fondurilor trebuie sa indeplinesti un set de conditii, sa faci dosare peste dosare, sa astepti aprobari, etc.

Nu o sa-ti dea nimeni bani sa-ti construiesti casa. Daca ar fi asa, toti oamenii si-ar construi case pe gratis.

| AfloareiRazvan explică (pentru johnnny123):

Ma astept sa nu fie gratis, dar un sprijin este binevenit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca detii teren intravilan, si vrei sa faci ceva mai mic, poti accesa creditul investeste in tine, cu dobanda 0 (de fapt e dobanda dar o plateste statul, pentru tine e 0) dar e limita la vreo 7000 euro daca nu lucrezi, si inca vreo 4000 euro daca lucrezi. astfel, daca nu ai si alti bani, ar iesi o casa mica... laughing cat o garsoniera de 25m2 (poti extinde in timp)

| AfloareiRazvan explică (pentru anonim_4396):

Presupun ca asta e creditul oferit, dar pot si eu contribui la suma ca sa pot construi ceva decent. Trebuie sa fie neaparat CL (locuinta)? Pot crea o anexa, fie ea agricola sau de orice alt fel?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AfloareiRazvan):

Anexa nu cred, intrebi la cecbank mai multe detalii happy