| Tina_Sida_1981 a întrebat:

Dacă cineva deține un teren,cu titlu de proprietate,in registrul agricol și impozit și altcineva îl folosește, acel cineva poate intabula terenul respectiv,fara acordul proprietarului?
Menționez că proprietarul nu a știut despre teren,că îl deține, decât de curând

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu il poate intabula direct, ar fi nevoie sa obtina dreptul de proprietate printr-o actiune in uzucapiune,

| mi25 a răspuns:

In primul rand, daca terenul este inscris in registrul agricol nu da dreptul de proprietate, ci numai de folosinta.
Dreptul de proprietar il da inscrierea (intabularea) terenului la Cartea funciara - in prezent la Oficiul cadastral.
Inscrierea la cadastru se face pe baza actelor autentice de provenienta: certificat de mostenitor, contract de vanzare-cumparare, act de donatie, hotarare judecatoreasca.
Daca o persoana foloseste un teren mai mult de 10 ani si plateste si impozitul - deci este inscris la registrul agricol - poate sa devina proprietar de drept doar prin uzucapiune, asa cum zice si Ioandelasal. Uzucapiunea o hotaraste instanta de judecata.
Nu beneficiaza de uzucapiune rudele cu vocatie de mostenitor, deoarece mostenirea este imprescriptibila.
Daca la Cartea funciara terenul este trecut pe inaintasidupa care nu s-a dezbatut mostenirea, se poate cere dezbaterea mostenirii.