| Axel22 a întrebat:

Acum 2 saptamani parca am avut un accident cu masina si mi s-a facut aripa stanga pfffff... Si am facut accident cu un baiat de 18-19 ani catre 20 parca si baiatu era normal la cap daca stiti ce vreau sa zic (el era de vina, si prin normal ma refer ca nu a iesit din masina dupa care a inceput sa injure si sa zica ca nu e vina lui), deci baiatu a iesit si si-a cerut scuze apoi ne-am inteles ca in loc de politie sa mergem la asigurari ca asa ne rezolvam amandoi paguba, ca cu politia eu pot sta si un an... Deci sa va explic, eu saptamana asta am venit cu masina de la reparat si nu am avut pusa bara din fata deoarece o aveam rupta si atunci mi-am cumparat alta doar ca era acasa, si un nenorocit de politist mi-a luat talonu pentru ca nu aveam montata placa de inmatriculare de fata, da' nebunu n-o inteles ca n-aveam unde s-o montez! Si in plus in OUG scrie clar ca placutele de inmatriculare se pun in locurile speciale pe masina! Si politistu n-o inteles ca bara e rupta si cade jos daca o pun, si eu am avut dovada care inca este valabila pentru toate avariile masinii inclusiv bara din fata! Si nenorocitu mi-a luat talonu! Avea voie sa mi-l ia daca eu am avut dovada aia pentru avariile masinii? Daca nu, atunci eu ma gandesc sa-l dau in judecata ca sa-mi recuperez talonu naibii dar e vreo problema daca am semnat procesu verbal?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg ce te agiti in halul asta?

Scrie clar in lege ca se retine certificatul si se da amenda daca vehiculul nu are montate una din placutele de inmatriculare. Nu te scuteste cu nimic faptul ca aveai dovada. Plus dupa cum ai zis si tu placutele trebuie montate in locurile speciale. Daca nu poti face asta inseamna ca masina ta nu poate circula legal pe drumurile publice.

Puteai sa il pui si tu in geam macar sa vada ceva bunavointa din partea ta

| Axel22 explică (pentru suntserios):

Mie cei de la asigurari mi-au spus ca am voie sa circul si daca ma opreste politia sa le arat dovada.

Si sa mai zic ceva, eu am fost cu masina aia avariata tot fara placuta de inmatriculare de fata pana in resedinta judetului meu ca sa imi cumpar piese si statea politistii la controale cu radaru si toate, si nici nu au bagat in seama masina mea cand era avariata! Un porc ce a putut fi politistu ala! El era in masina si nu statea la controale, a iesit ca un handicapat din masina ca in fuga a iesit inca facea semn cu mainile de parca iar muri un om drag si are nevoie de ajutor!

Si unde vroia el sa pun placuta de inmatriculare daca bara din fata era rupta si cadea jos?! Ce era sa fac, sa pun acolo bara si din 10 in 10 metri sa ma opresc si s-o iau de pe sosea?!

| suntserios a răspuns (pentru Axel22):

Cei de la asigurari nu sunt legea, iar eu nu stiu in lege sa scrie vreo scuza de genul asta. ala a fost zelos acu, ce sa zic, dar iti repet daca puneai si tu numarul ala in geam undeva, legat cu o sarma ceva poate nu se mai lua de tine

| Axel22 explică (pentru suntserios):

Na bine. Ms de raspuns, oricum m-am dus deja sa-mi fac un talon nou doar ca nu prea am avut noroc happy

4 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Mergi la politie sai aratele dovezile sa iti inapoeze talonul poti sai i dia in judecata pentru asta