| tasela a întrebat:

Buna seara,
Doresc sa adopt un baiat de 25 de ani, cetatean strain si nu gasesc nici o reglementare in legislatia romaneasca. Eu am 48 de ani si nu am pe nimeni.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai gasit fiindca n-ai cautat. Exista Legea nr.273/2004 privind regimul adoptiei, o gasesti pe multe site-uri. Trebuie sa te dezamagesc, adoptarea majorilor este interzisa. Este admisa doar daca respectivul a fost crescut de viitorul adoptator si pe timpul minoritatii. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Persoana majoră nu poate fi adoptată în conformitate cu legislația română în vigoare.
Legea numărul 273/2004 privind regimul juridic al adopției, art. 5 (2). Aceeași lege, dar art. 5 (3) te poate ajuta numai dacă te încadrezi în cele cerute de articol, în mod expres!
Pa, pa.

| Conjur a răspuns:

Salut.

Ar trebui să cunoşti un fragment din condiţiile de fond ale adopţiei.Conform L.273/2004, art. 5 (1), adopţia se încheie, numai dacă aceasta este în interesul superior al copilului.
(2) - Copilul poate fi adoptat până la împlinirea vârstei majoratului civil!
(3) Persoana majoră poate fi adoptată numai dacă adoptatorul sau familia adoptatoare a crescut-o în timpul minoritaţii sale.

Succes.

| MariusMarius96 a răspuns:

Vrei sa-l faci fit-o sau barbatul tau? rolling on the floor rolling on the floor)