| EtherealB a întrebat:

Buna seara,

In vederea obtinerii autorizatiei sanitare de functionare al unui cabinet medical, am inteles ca trebuie avut un aviz al Ministerului Sanatatii de inființare a unitații medicale, conform Legii 95/2006, art.172.
Acesta se refera la inregistrarea in registrul unic al cabinetelor medicale? Sau de unde anume se poate obtine acest aviz?
Am citit legea, insa sunt precizate spitalele publice si nu inteleg ce legatura are cu unitatile private, mai precis cu cabinetul medical.
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 95/2006 nu are legatura cu infiintarea unui cabinet medical privat, acestea se infiinteaza in conformitate cu prevederile OG 124/1998 si cu Normele metodologice de aplicare aprobate prin ordin al MSF din 2003, ambele cu md. si compl. ulterioare. Avizul se obtine de la Colegiul medicilor.