| Darkvenom1 a întrebat:

Se poate da concurs pentru cadre medicale pe perioada nedeterminata conform oug 70/15.05.2020 art.22? Niciun jurist de la spital nu m-a lamurit inca. Atasez integral:

Posturile vacante sau temporar vacante din cadrul Ministerului Sanatatii si unitatilor aflate in subordinea,coordonarea si sub autoritatea Ministerului Sanatatii,inclusiv functiile publice de executie si conducere, pot fi ocupate pe o perioada de maximum 6luni si de catre personal contractual, fara organizarea concursului, cu respectarea conditiilor de calificare necesare pentru ocuparea postului.

PS: toate unitatile sanitare pe perioada starii de alerga sunt in subordinea MS

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spune clar ca posturile respective "pot fi ocupate" pe maximum 6 luni si fara concurs.
Aceasta nu inseamna ca in aceasta perioada nu pot fi organizate si concursuri, ramane la latitudinea angajatorului daca organizeaza concurs sau daca angajeaza fara concurs, in acest din urma caz numai pe o perioada temporara.