| Legsilativ a întrebat:

Buna seara,
Intr-o societate cu Asociat Unic(A)-o noua persoana(B)va intra prin aport de capital in firma.CE TREBUİE redactat?
O Hotarare AGA sau o Decizie a asociatului unic petru a introduce in structura actionariatului pe asociatul invitat(persoana B)?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti asociat unic, atunci nu exista AGA (asociatia geberala a asociatilor). happy
Intai trebuie sa faci o decizie prin care sa accepti noul asociat (preferabil in fata unui notar), in care mentionezi cota parte din societate pe care o cedezi si in ce conditii.
In urma acestui contract se modifica Statutul societatii si se face si Contractul de Asociere, care se vor inregistra la Registrul Comertului si se vor publica in M.O.