| novarin a întrebat:

Am fost asociat intr-o firma o perioada de 11 luni, eu detineam 40%iar celalalt asociat 60%. Firma avea un credit in derulare luat inainte ca eu sa intru in firma (credit luat de asociat). Am hotarat sa ies din societate cesionand partile mele sociale asociatului. In ziua cand am semnat actele de cesionare la Registru comertului am fost si la banca impreuna cu acesta pentru a modifica contractul de credit, eu am anuntat ca la aceea data am parasit firma si nu pot sa semnez dar functionara de la biroul de credite a zis ca pana se face publicarea in Monitorul oficial figurez ca si asociat. Dupa discutii am semnat avand garantia celor spuse de functionara si aratandu-mi ca asociatul a adus o copie dupa extrasul funciar al apartamentului liber de sarcini si aratandu-mi ca acesta a semnat atat el cat si sotia acestuia pentru garantie. Mentionez ca, creditul era Bilet la ordin (linie de credit) acesta am aflat ulterior ca nu necesita ipotecrea garantiei. Dupa un an de zile respectiv 2010 ianuarie primesc o somatie in cre mi se aduce la cunostinta faptul ca sunt rate restante neachitate si urmeaza executia.Am fost la banca si am vorbit prezentand tot felul de acte doveditoare ca nu am nimic cu aceea firma dar raspunsul a fost unul ambiguu.cautati un avocat.Sunt salariat, am si un apartament in proprietate cu sotia si nu stiu ce urmeaza.(Creditul e de 41000Ron)Ce ma sfatuiti sa fac, fostul asociat se face ca ploua.

3 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Raspunsul anonim este al meu, pe acest forum INDACO, sunt specialisti in afaceri, avocati si alte persoane care te vor lamuri, scuze, la primul raspuns anonim nu eram logat.

| roberta_7421 a răspuns:

Singura persoana care e cea mai in masura sa iti spuna ce sa faci e un avocat. el va stii cel mai bine.cauta un avocat si arata-i toate actele pe care le ai si ce ai semnat cat ai fost in acel parteneriat.sunt sigura ca iti v-a zice sa mergeti in tribunal.succes si multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acceseaza situl; Indaco forum, aici vei gasi persoane competente care cu siguranta iti vor raspunde la toate intrebarile, succes!