| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este, daca am primit de la procuror hartie in care dispune clasarea cauzei deoarece fapta nu există si nici nu a exista dovezi ca a fost săvârșita mai este nevoie si de confirmarea judecătorului?
Mulțumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de clasare nu este nevoie de confirmarea un ui judecator ci de cea a procurorului ierarhic superior.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai este. Procurorul a decis asupra cauzei, dosarul se pune în arhivă iar după doi ani se anulează de tot, dacă cei ce te-au acuzat nu reiaU plângerea între timp.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate fi contestata hotărârea data de procuror la procurorul sef, si daca si acesta susține același lucru, poate fi contestata Ordonanță data de el la judecătorie. Si judecătorul de la camera preliminara va respinge sau nu contestatia.