| maddiecris22 a întrebat:

La începutul anului universitar eu am renuntat la facultate, plătind prima tranșă de studii.Am făcut fișa de lichidare si mi-au înapoiat dosarul.Chestia e că eu m-am înscris la începutul anului și la modulul psihopedagogic si asta tot cu taxa, dar eu nu am achitat-o pentru ca nu am fost nici o oră la el.Ma rog,cand am facut fișa de lichidare,la contabilitate nu m-au gasit cu nici o datorie,ca daca ma găseau nu imi mai dădeau dosarul inapoi.
Acum câteva zile m-a sunat cineva de la universitate si mi-a spus că trebuie să plătesc primul sem de la modul, ca e obligația mea in contract si ca daca nu o fac o sa actioneze in instanta.
Intrebarea mea este urmatoareabig grinacă eu am rupt contractul de studii cu universitatea, m-au găsit cu 0 lei datorie si mi-au înapoiat dosarul, mai sunt obligată să plătesc primul sem la modul? Ei mai au vreun drept sa actioneze in instanta sa recupereze banii?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa te dea in judecata, asta nu inseamna ca o sa si castige procesul, avand in vedere ca nu ai facut nici o ora la modul.
Suna persoana care te-a contactat si spune-i aceasta si poate nu te mai dau in judecata. Daca totusi te dau te vei apara ca nu datorezi nimic deoarece nu ti-au prestat nici un serviciu.