| BiancaButnariu a întrebat:

Buna seara,
Locuiesc la casa, cu curte comuna. In mod normal îmi parchez mașina in curte, dar sunt zile, in mod special in weekend, când turiști care au închiriat apartamente in curte parchează in curte. Exista vreo prevedere legală in acest sens? Pot parca turiști intr-o curte comuna, îngrădind dreptul de a parca celor care locuiesc efectiv la adresa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus curtea este proprietatea comuna a tuturor apartamentelor si cei care inchiriaza au dreptul sa parcheze, ca si proprietarul apartamentului inchiriat.
Rezolvarea problemei ar fi sa delimitati locurile de parcare pentru fiecare apartament si turistii sa parcheze dor pe locul apartamentului respectiv.