| AdrianStar1234 a întrebat:

Buna seara!
Ma numesc Adrian si lucrez la un hotel din Bucuresti, iar aseara pe tura de noapte mi s-a intamplat un eveniment.
Aseara in jurul orei 19:36-19:38 un om al strazii a intrat in incinta hotelui si si-a insusit suma de 875 de euro din casa de marcat, iar eu in timpul ala eram in pauza de masa.
Acum patronul meu imi impune de a plati suma de 875 de euro in 4 rate.
Intrebarea mea este daca este posibil sa mi se ceara banii furati in conditiile in care eu nu mi-am insusit nici un ban si a fost un furt cu premeditare.
Astept raspunsul vostru si va multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este posibil si este legal, trebuia sa ai grija de bani.
Daca in pauza nu supraveghea nimeni casa de marcat trebuia sa nu lasi banii in casa.

| darrio2007 a răspuns:

Vina este in totalitate a ta. In timpul serviciului raspunzi de tot ce se intampla in locatie. sau in zona de raspundere.
Da, patronul iti poate cere sa achiti aceasta suma.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil si legal sa ti se imputa acest lucru, fiindca nu aveai voie sa lasi casa de marcat nesupravegheata.

Aveai obligatia sa nu parasesti acea incapere unde este casa de marcat, ori trebuia sa o lasi in grija unui coleg, ori sa o incui si sa iei cheia.

Responsbilitatea banilor din casa de marcat a fost in totalitate a ta, fiindca tu erai de serviciu in acel moment si nu aveai voie sa parasesti postul.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde.

Bănuiesc că există niște reguli pe care trebuie să le respecți când pleci în pauza de masă (ora, durată, cine rămâne să supravegheze recepția și casa de marcat cât timp ești plecat, etc). Le-ai respectat?

Nu de alta, dar nu prea cred că ai voie să lași casa de marcat nesupravegheată, ușa hotelului deschisă și să te duci să mănânci.

Chiar dacă există o înregistrare video în care se vede clar că nu ai luat tu banii, dacă ți-ai neglijat atribuțiile este și vina ta.

| AdrianStar1234 explică (pentru johnnny123):

In regula, ai dreptate aici, dar fiecare institut are asigurare pe bunuri, iar aici n-ar trebui sa despăgubească firma de asigurari furtul respectiv si de anuntat, nu am pe nimeni sa anunt, in special pe tura de noapte, is singur pe bătătură, in fine.
Am sa ma duc astazi sa depun o sesizare la politie si aștept dânșii sa vad ce pot sa facă.
Eu va multumesc de raspuns si revin cu un update.
O seara buna!

| johnnny123 a răspuns (pentru AdrianStar1234):

În primul rând, nu cred că asigurarea acoperă și banii din casa de marcat.

În al doilea rând, chiar dacă sunt asigurați, asigurarea nu acoperă și neglijența. Asigurările acoperă evenimente de genul tâlhărie/jaf armat, intrare prin efracție, etc. Dacă ai lăsat casa nesupravegheată și cineva a intrat bine-merci pe ușa deschisă și i-a luat, nu te despăgubește nimeni.