| JustArmy a întrebat:

Mi s-a spus ca de curand a intrat in viguare o noua lege care spune ca persoanele cu varsta de 17 ani care termina scoala de soferi (pentru categoria B) pot obtine o adeverinta care sa dovedeasca faptul ca au facut scoala si pot conduce pe drumurile publice doar daca au in dreapta un alt sofer. Este adevarat sau este doar un zvon? Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce aiureala, mai ales ca isi dau cu parerea fara sa aiba habar. Nu este nici o lege, este doar o propunere de modificare a OUG nr.195/2002 (Codul rutier) care urmeaza a fi discutata in Parlament, inca nu se stie cand si nu se stie daca va fi aprobata. Numai bine!

| harciog a răspuns:

Nu, chiar? Si te-ai da pe mina unuia din asta la frenezia teribilismului care a cuprins tineretul asta?

| kidutzq a răspuns:

Nici nu se pune problema de asa ceva. Pana nu ai in mana permisul ( sau dovada aia care o primesti pana iti dau permisul) nu poti conduce autovehicule pe drumurile publice. Scrie foarte clar in OUG 195/2002 si HG1391/2006. Asta a fost doar un zvon idiot, nici macar propunere in Parlament nu cred sa fi fost, avand in vedere ca la momentul de fata se dezbate proiectul de lege prin care permisul de conducere sa se obtina doar daca ai varsta de minim 21 ani. se doreste adoptarea modelelor legislative din majoritatea statelor.

| trompeta a răspuns:

Legea asta nu este de acum e veche de 1 an sau 2 si da e adevarata. Funda?

| Inori a răspuns:

Nu este un zvon dar legea inca nu a fost acceptata

| marcel32 a răspuns:

Da este foarte adevarat numai cu asistenta sofer.