| CroBogdan a întrebat:

Pentru cine stie...eu nu am habar deloc.
Dupa ce semnezi un contract de vanzare cumparare, cine iti da titlul de proprietate? Are notarul? Sau aplica el undeva sa il iau in acelasi zi cu contractul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Titlu de proprietate este chiar contractul de vanzare-cumparare incheiat la notarul public. Acesta va depune un exemplar la Serviciul/Biroul de Carte funciara si devii proprietar deplin la data inscrierii in Cartea funciara. Dupa cateva zile notarul iti va da un extras de carte funciara de informare, iti va spune el cand sa mergi dupa extras.

| Iote a răspuns:

Presupun ca esti din sudul sau din estul tarii. Acum, nu se mai fac titluri de proprietate. Se faceau, cand nu exista Cartea Funciara. Contractul de vanzare-cumparare arata ca tu esti proprietarul. Dar mai important decat asta, este Cartea Funciara. Acolo tu figurezi ca proprietar pe tot ce ai (daca le-ai inscris). Dupa incheierea tranzactiei, notarul are obligatia de a face modificarea in CF. Adica, se radiaza vechiul proprietar si esti inscris tu ca proprietar a acelei proprietati. Notarul iti va spune dupa cate zile sa mergi la el pentru CF. Sa-l ridici. Acolo ai mentionate numarul de CF si dupa caz, daca e teren, parcela si alte informatii. Iti vor fi de folos de cate ori vei avea nevoie de un Extras de CF. Aceea este dovada ca tu esti proprietarul.

| CroBogdan explică (pentru Iote):

Aha! Deci el trebuie sa mearga!
Pentru ca el mi-a spus mie ca dupa ce semnez trebuie sa merg la oficiul de cadastru sa ma inscriu.
Si cum eu nu prea stiu...asta imi tot cere bani! ca fac prin prima casa si aia de la banca m-au trimis sa fac acolo si am facut si declaratie ca nu am alt imobil, am platit si pentru actualul proprietar sa scoata extras de carte funciara, antecontract, si alte hartii. Iar acum cand va trebui sa merg sa semnez ce imi dau aia de la fond...mi-a cerut 4500 de lei. Ceea ce mi se pare foarte mult (eu achizitionez o garsoniera,sunt singur, atat mi-am permis) si nu stiu cum trebuie sa procedez, ca de la banca mi-a zis sa zic ca e prima casa (evident stie, a fost specificat in antecontract) si sa imi faca acel discount (nu stiu exact, cred ca 5%)dar, cred ca ma minte, zice ca costa atat pentru ca am contract de ipoteca si de vanzare-cumparare (tare imi e ca ma pune sa mai platesc si hartiile actualului proprietar) si dupa, ma pune pe mine sa merg sa ma inscriu

| simpluone a răspuns (pentru CroBogdan):

Nu este obligat el sa mearga insa orice notar care se repecta o face sa te scuteasca de plimbari pe tine iar in plus mai are si el de o cafea. Informarea la fel o poate cere el foarte usor in format electronic. Suma ceruta depinde de notar insa au anumite baremuri minime impuse parca. Nu sunt sigur insa probabil s-au mai schimbat

| Iote a răspuns (pentru CroBogdan):

Normal notarul trebuie sa depuna actele dupa tranzactie. Dar ca unii notari mai incalca regula... ori cr bani in plus...
Onorariile lor sunt foarte mari. Chiar daca unii sunt putin mai ieftini, tot mari sunt. Ca o informatie suplimentara, taxele pentru un apartament de doua camere, sunt cat valoarea unei garsoniere.
Da, pana achiti creditul, ai ipoteca pe locuinta. NU UITA! Cand termini de achitat creditul, sa mergi sa radiezi ipoteca din CF. Asta o faci tu, cu o dovada de la Banca. Stiu, va fi peste multi ani. Dar daca nu o faci, vei avea incurcaturi.
Nu ai ce plati din cota actualului proprietar. Tranzactia se plateste de cumparator.
Mult noroc in casa noua!

| simpluone a răspuns:

Contractul de vanzare cumparare este titlu de proprietate. Adica devii proprietar din momentul semnarii contractului daca nu este altfel stipulat in acel contract!

| CroBogdan explică (pentru simpluone):

Multumesc. Nu mai este cum era inainte, de exemplu, cum are si mama mea la apartamentul ei...fix asa scrie "titlu de proprietate"...cum e si certificatul ala de casatorie!
Pentru ca eu iau prin prima casa si nu prea stiu ce acte trebuie sa imi dea, ca si notarul ala ma face de bani si nu explica nimic