| RegeleCornet a întrebat:

Peste o saptamana voi pleca in strainatate la fratele meu mai mare, dar nu cu parintii, ci o prietena de familie care locuieste acolo. De ce acte am nevoie pentru a putea trece vama?
La intoarcere presupun ca nu mai am nevoie de insotitor, deci pot veni singur. gresesc?
Va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe prietena de familie, cartea de identitate sau pasaport, dupa caz. De asemenea insotitorul are nevoie de certificatul de cazier judiciar.
La intoarcere poti veni si singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Declaratie notariala de la ambii parinti sa sunt de acord sa te lase cu persoana care te insoteste, aici mentionandu-se numele ei/lui si actul de identitate.
Iar pentru persoana care te insoteste, cazier judiciar scos de la Politie.
Nu prea cred ca este timp sa le faceti pe toate intr-o saptamana pana plecati si s-ar putea sa nu poti pleca.