| Emilian86 a întrebat:

Buna seara.
Problema mea consta in urmatoarele : in urma cu ceva timp am semnat un antecontract la un avocat prin care eu plateam o suma de bani pentru o casa urmand ca in termen de un an de zile de la semnarea lui eu sa platesc diferenta, iar vanzatorul se obliga sa rezolve situatia casei, in sensul ca avocatul care s*a ocupat de succesiune nu ii inclusese casa in terenul respectiv pe care prcatic este construita. Termenul de un an de zile a trecut, iar eu nu mi-am luat nici o masura de siguranta, asta inseamna ca practic doamna respectiva poate instraina casa fara ca eu sa pot interveni sau sa fac ceva. Intre timp ea a rezolvat situatia casei. Asadar care sunt pasii care trebuiesc urmati in continuare? Am mers la un notar care mi-a spus ca doamna respectiva trebuie sa faca cartea funciara si de abia dupa aceea imi da mai multe informatii despre pasii care trebuiesc urmati, am incercat sa vorbesc cu avocatul care a semnat acel antecontract insa pare imposibil pentru ca nu raspunde la telefon. Cu proprietara am vorbit la telefon si spune ca asteapta de o luna de zile sa ii iasa cartea funciara. Intrebarea mea este " ce trebuie sa fac in continuare tinand cont ca nu am nici un fel de cunostinte in acest domeniu? Sa imi angajez un avocat? Multumesc anticipat pentru raspuns

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea funciara nu se scoate de nicaieri ci este vorba ca trebuie facuta o documentatie cadastrala si dupa aceea inscrierea in Cartea funciara, toate acestea pot dura si o luna, depinde cat de repede se misca topograful.
Dupa aceea obtinerea extrasului CF pentru autentificare dureaza cca 24-4 de ore sau chiar mai putin daca se plateste taxa de urgenta. Extrasul trebuie obtinut de proprietar.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu ai nevoie de avocat.
Astepti ca proprietara sa termine cu Cartea funciara si apoi mergeti la un notar public pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica.

| Emilian86 explică (pentru Ioandelasal):

Apoi am incercat sa caut pe internet cam cum si de unde se scoate aceasta carte funciara si din spusele proprietarei am inteles ca dureaza cam o luna de zile pana iese. problema este ca deja a trecut aceasta perioada, chiar mai mult de atat si rabdarea nu este unul dintre atuurile mele. De unde se scoate aceasta carte funciara si care este perioada in care se elibereaza din momentul in care depui cererea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Emilian86):

Cartea funciara nu se scoate de nicaieri ci este vorba ca trebuie facuta o documentatie cadastrala si dupa aceea inscrierea in Cartea funciara, toate acestea pot dura si o luna, depinde cat de repede se misca topograful.
Dupa aceea obtinerea extrasului CF pentru autentificare dureaza cca 24-4 de ore sau chiar mai putin daca se plateste taxa de urgenta. Extrasul trebuie obtinut de proprietar.