| anonimulxxxhd a întrebat:

Buna seara, situatia sta in felul urmator: parintii mei sunt despartiti de ceva timp eu stau cu mama si eu vreau sa ies din tara la vara cu tatal meu vitreg, intrebarea e: trebuie sa semneze doar mama sau si tatal meu biologic?

Răspuns Câştigător
| FlappyXXX a răspuns:

Dacă parintii tai sunt despartiti legal, adica divortati in tribunal si tu stai cu mama ta, banuiesc ca ea iti este tutore, adica doar ea are dreptul de decizie asupra ta la absolut orice daca esti minor.
Deci daca vrei sa iesi din tara cu tatal vitreg ai nevoie de procura de la tutorele legal, recte mama.
Parintii mei sunt divortati de 6 ani iar pentru fratii mei mai mici care momentan sunt plecati din tara cu totii impreuna cu mama, doar mama decide pentru orice, ea este tutore legal. Înainte sa am 18 ani plecam din tara cu oricine si avem nevoie DOAR de procura de la mama, fara nici un fel de semnatura sau acord de la tata.
Succes si calatorie placuta!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie sa iti dea taicato semnatura cum ca stie si te lasa sa pleci

| cyupaku a răspuns:

Fa ce vrei tu...nu conteaza semnaturile

| GabrielGL a răspuns:

Daca ai sub18 ani trebuie procura de la ambii parinti, daca iesi cu mama trebuie doar de la tata si invers, daca ai peste 18 nu trebuie nimic, daca un parinte nu isi da acordul nu poti iesi.Succes.

| Vassii a răspuns:

Trebuie să semneze tutorele legal sau unul dintre părinți dacă ești minor