| Popa_Eduard_1995_L6YU a întrebat:

Eu vreau sa fac o viza flotanta la Brasov. Parintii mei sunt despartiti. Daca eu stau la tatal meu el trebuie sa faca ceva pentru viza flotanta sau doar mama mea trebuie sa se ocupe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viza de resedinta (flotant) se obtine doar prin primirea in spatiu sau incheierea unui contract de inchiriere, de catre tine si, daca esti minor, impreuna cu parintele caruia i-ai fost incredintat sau unde ti-a fost stabilit domiciliul, celalalt parinte n-are nici o obligatie sau drept pentru aceasta.
Dupa ce ai fost primit in spatiu sau ai inchiriat parintii nu mai au nici o treaba cu viza, doar proprietarul care te-a primit in spatiu ar trebui sa mearga cu tine la SPCLEP Brasov ori sa dea o declaratie notariala de primire in spatiu.