| Vadim78678899e999e a întrebat:

am si eu o problema, prietena mea are 16 ani si eu am 18, eu sunt plecat din tara si de vacanta de craciun as vrea sa o pot aduce la mine, stau cu parintii si sunt de acord iar mama ei (pentru ca tatal ei natural nu mai este deoarece s-a despartit si acum are un tata vitreg cum s-ar spune), ma inteleg bine cu ea, mentionez ca am 2 ani jumate de relatie cu prietena mea dar nu stiu daca parintii ei sunt despartiti prin acte si stiu ca ii trebuie o procura pentru ca eu am 18 si vin eu sa o iau si sa o duc inapoi, trebuie neaparat de la amandoi si am uitat sa spun mama ei este in afara ca mine dar nu aceeasi tara, nu stiu daca de craciun vine acasa, in caz ca nu vine se poate face ceva, va rog!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, unica solutie este ca AMBII parinti sa faca si sa semneze cate o Procura Notariala prin care, sunt de acord sa-si incredinteze minorul X, tie, ca tutore ori insotitor legal.
Procura se poate face la Ambasada sau consulatul Romaniei, din tara unde munceste/locuieste mama fetei.
De asemeni, trebuie procura de la tatal fetei.

| Violleta2022 a răspuns:

Pana la urma, este mai simplu sa te duci tu in taram sa stai acolo cu ea.
Relatiile de la 15 ani, nu au nici o valoare legala! cam atat avea ia cand a-ti devenit prieteni, nu?