| didixu15 a întrebat:

Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc la mijlocul lunii aprilei. Daca intru in postnatal cele 42 de zile obligatorii pe perioada acestoora o sa mi se calculeze 85% din media veniturilor brute din ultimele 6 luni lucrate adica noiembrie 2017-aprilie 2018 nu? Dar ccc-ul cum se calculeaza? media veniturilor nete din perioada mai 2017-aprilie 2018 sau se calculeaza si perioada in care sunt in postnatal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru maternitate este asa cum ai spus si tu.
2.Indemnizatia pentru cresterea copilului este tot de 85% din veniturile nete de pe ultimele 12 luni din cei 2 ani anteriori nasterii copilului, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Cuantumul indemnizaţiei lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului. Cuantumul minim al indemnizaţiei lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2, 5 la valoarea indicatorului social de referinţă, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăşi valoarea de 8.500 lei."
Se ia in calcul inclusiv perioada concediului prenatal.