| TeofilTeo a întrebat:

Buna seara, sunt Teo si locuiesc la o fosta pensiune cu contract de subanchiriere, azi a avut loc un conflict intre 2 persoane in incinta pensiunii si au chemat politia, eu am coborat in bucatarie (o avem la comun) si politistul m-a oprit sa ma legitimeze, eu am refuzat spunandu-i ca nu stiu ce s-a intamplat si ca nu vreau sa fiu martor, la sfarsit a venit propietarul, i-am dat buletinul politistului si imi spune ca o sa primesc amenda pentru nelegitimare, eu ce trebuia sa fac sau ce mai pot face?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai gresit si trebuie sa platesti pentru greseala. Nu trebuia sa refuzi sa te legitimezi si nu puteai fi obligat sa fii martor daca n-ai asistat la conflict.

| Holiday a răspuns:

Daca te amendeaza, desi nu cred ca va face asta, faci contestatie. Ai suficiente argumente pentru a avea castig de cauza.
Mai ales ca de fapt te-ai legitimat. Si pana la urma nu esti obligat sa ai buletinul la tine cand mergi din camera la bucatarie...
Dar repet, nu o sa-ti dea nici o amenda, doar te-a speriat putin.

| Mclaren12 a răspuns:

Amenda pentru nelegitimare? Ii clar, un stat pe deplin comunist. De ce trebuie sa stie curcanul cine esti tu care nici macar n-ai fost acolo? Esti la fel de martor cum sunt si eu.

| suntserios a răspuns (pentru Mclaren12):

Pentru ca asa scrie in lege. Poate ar trebuie sa te informezi inainte sa te agiti asa

Legea nr. 61/1991
Art 2
Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

31) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actul de identitate sau de a se prezenta la sediul politiei, la cererea ori la invitatia justificata a organelor de urmarire penala sau de mentinere a ordinii publice, aflate in exercitarea atributiilor de serviciu;

Pentru TeofilTeo. Ai gresit cand nu te ai legitimat, acum platesti amenda. Nu prea vad ce ai putea sa contesti

| Doja a răspuns (pentru suntserios):

Cuvantul cheie este "justificata" din "invitatia justificata". Un agent nu te poate legitima pentru ca asa vrea el.

| suntserios a răspuns (pentru Doja):

A existat un conflict între 2 persoane în același imobil în care locuia și el și omul și a făcut apariția în timp ce politia investiga... Mai justificat de atât ce vrei?

| Mclaren12 a răspuns (pentru suntserios):

Legea asta ma cam aproba cand zic stat comunist. In rest, ai dreptate.

| Mircea08 a răspuns:

Politistul are dreptate - asa este legea si el o aplica
Daca tu esti corect de ce ti-e frica sa te legitimezi? De ce ai ramas in zona cu conflictul pana a venit politia? daca nu voiai sa fii martor plecai imediat ce a inceput conflictul
Singurul lucru bun pe care il poti face e sa platesti amenda si sa inveti ceva din asta