| Elenaa13 a întrebat:

Buna seara,TPU. Am nevoie urgent de ajutorul vostru! Va spun pe scurt care este problema. Acum,la inceputul lui august as dori sa plec cu prietenul meu,la matusa lui in Germania,intr-o mini vacanta. Chestia este ca eu sunt inca minora si am nevoie de procura de la parintii mei ca sa pot parasi tara. Mama mea este plecata in strainatate si se intoarce abia la sfarsitul lui august. Stiti cumva cum as putea sa procedez? Poate sa imi trimita vreun act de acolo,prin FAX? Daca stiti cum se rezolva astfel de cazuri, mi-ar fi de mare ajutor si as fi recunoscatoare. Va multumesc!

1 răspuns:
| RobyGaby17 a răspuns:

Buna. Da, se poate rezolva. Mama ta trebuie sa mearga la un notar acolo, sa dea o declaratie prin care isi da acorda ca tu sa parasesti tara. Se poate trimite prin fax - apoi tatal tau trebuie sa mearga la notar impreuna cu foaia mamei, care trebuie legalizata si semnata de catre un notar public roman. O alta optiune ar fi, sa pleci impreuna cu tata-l tau, dar tot trebuie sa ai acordul celuilalt parinte. Daca parintii sunt divortati iar custodia se afla la mama ta - atunci poti sta bine mersi acasa happy