| daniT99 a întrebat:

Am saisprezece ani si doresc sa merg invizita, de sarbatori, in strainatate, la o matusa. Plecand fara parintii mei (care nu sunt divortati) vreau sa stiu daca am nevoie de procura sau nu, iar in caz afirmativ, daca procura poate fi facuta pe numele soferului (de autocar, de exemplu). In strainatate (Spania) nu voi sta decat doua saptamani, pe timpul vacantei de iarna, si vreau sa stiu daca ma pot intoarce cu aceeasi procura si inapoi acasa sau trebuie un alt document.

PS: as dori, de asemenea, sa stiu daca imi trebuie pasaport sau pot calatori cu ajutorul cartii de identitate. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie notariala autentica (nu procura), data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Spania si indica drept insotitor major, dupa caz, pe soferul autocarului ori personalul de bord de pe tren sau avion. Poti calatori cu carte de identitate, nu este nevoie de pasaport. La inapoierea in tara nu mai ai nevoie de declaratie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie de la ambii parinti ca poti iesi din tara si da, daca firma de transport accepta soferul poate sa iti fie insotitor major.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR ( poate fi trecut şoferul de autocar, dar ai NEVOIE de datele de identificare ale acestuia/copie după CI )!
E suficient dacă ai C.I. valabilă ( nu este necesar Paşaport ).

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!