| DariusStf98 a întrebat:

Buna seara TPU. Am o problema de curand. Eu locuiesc doar cu mama, parintii mei fiind divortati, si am aflat ca are un amant, uitandu.ma in telefonul ei. O sa ma uit in mesaje zilele astea sa vad daca il va chema o data acasa cand nu sunt eu si il voi astepta in fata blocului ca sa il caftesc bine si sa ma asigur ca nu o sa o mai caute niciodata, am un plan si sper sa iasa bine.
Tot ce vreau sa stiu este ce pot sa patesc daca tipul nu asculta de ce o sa ii zic si se va duce si la politie. Eu ma gandesc sa declar ca i.am spus tipului sa plece, sa o lase pe mama in pace si el a vrut sa ma agreseze dupa si nu am avut de ales decat sa incep lupta. Vreau sa stiu daca ar intra la autoaparare asta, ca martori oricum nu vor exista sa spuna ca eu am inceput totul. Pe de alta parte, ce se va intampla daca politia o sa vada ca sunt luptator K1? Antrenorul meu mi-a spus ca politia da pedepse mai grele luptatorilor datorita faptului ca noi suntem invatati sa "agresam", nu e ceva sa zici ca am lovit din greseala in acel loc iar tipul s.a ranit rau.
Deci mai adresez inca o data intrebarea, ce se poate intampla daca il bat rau pe amantul mamei si el se duce la politie? Nefiind vreun martor, iar eu declarand ca el a inceput bataia.

Răspuns Câştigător
| Cedry2k8 a răspuns:

Ba, fii atent. Nu trebuie sa il caftesti. Trebuie doar sa-l sperii incat sa n-aiba curaj sa ridice mana la tine. Il astepti, il intrebi unde se duce, care mai e viata lui. Daca tu tii musai sa il agresezi, nu-i da dauna totala, si nu-i da la fata.

Si, pana la urma, ce face mama ta, e treaba ei, gandeste-te, ea daca il cheama la ea acasa, il cheama ca fiindca se simte bine in preajma lui. Tu n-ai vrea, ca mama ta sa fie fericita?
Gandeste-te cum s-ar simti daca ar afla ca tu l-ai caftit p-ala si i-ai stricat asa zisa relatie...

Eu ti-am dat doua variante, alege-o tu pe care crezi ca e mai accesibila, ti-o recomand pe ultima.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand, daca mama ta este divortata, respectivul nu este amant.
In al doilea rand poti fi pedepsit, in functie de urmarile bataii, pentru infractiunea de lovire sau alte violente sau pentru vatamare corporala, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
  ART.194. Vătămarea corporală
(1) Fapta prevăzută în art. 193, care a cauzat vreuna dintre următoarele consecinţe:
a) o infirmitate;
  b) leziuni traumatice sau afectarea sănătăţii unei persoane, care au  necesitat, pentru vindecare, mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale;
c) un prejudiciu estetic grav şi permanent;
d) avortul;
e) punerea în primejdie a vieţii persoanei,
se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
  (2) Când fapta a fost săvârşită în scopul producerii uneia dintre  consecinţele prevăzute în alin. (1) lit. a), lit. b) şi lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 3 la 10 ani.
(3) Tentativa la infracţiunea prevăzută în alin. (2) se pedepseşte."
Te sfatuiesc sa nu faci o asemenea prostie.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Esti putin imatur. In primul rand, bunul simt si respectul fata de mama trebuia sa te opreasca sa te uiti in telefon! Ea ti-a dat viata, nu tu ei! Cu ce drept decizi tu ce e bine pentru ea?! Dar la riscul ca ala sa stie si el ceva figuri nu te-ai gandit. sau sa aiba un spray defensiv, legal, si sa iti dea un puf in ochi de o sa te tavalesti pe jos urland. Apoi, contravii si Legii, si risti sa ajungi sa fi facut "fetita" la lumina filtrata, cu patura in cap, noaptea in dormitor, si cu gura astupata cu o carpa jegoasa! Mai risti sa se dezica si mama de tine. Ajunge?!

| whatevernvm a răspuns:

Are dreptul sa fie fericita. Daca ii divortata ala nu e amant. De te bagi tu in treburile ei?

| doctorandus a răspuns:

Mama ta are si ea dreptul la viata sexuala. Daca ea ti-ar pune centura de castitate pentru penis (d-aia pentru SM), ti-ar conveni?

| Kaℓi a răspuns:

De ce sa il bati? parintii tai sunt divortati, mama ta e libera, care e problema ca are o relatie?
Oricum, si daca este vreo problema despre care nu ai pomenit din motive de tine stiute, bataia nu e niciodata o solutie. Poti doar sa-ti creezi probleme facand asta, si sa-i provoci suferinta mamei tale.

Răspuns utilizator avertizat
| PogChamp a răspuns:

Daca e divortata nu mai e amant baietas, e iubit in toata regula. Lasa-ti complexul oedipian in alta parte si nu-ti mai baga nasul in ce-si baga mamica ta in vagin.

| avocatspecializat a răspuns:

Iti recomand sa porti o discutie serioasa cu mama ta prin care sa ii aduci la cunostiinta ceea ce te nemultumeste. Evita si acum si pe viitor orice fel de conflict care poate degenera, problemele nu se rezolva prin violenta.

| DariusStf98 explică:

Cred ca daca erati in locul meu ati fi gandit la fel. Pur si simplu nu accept sa o atinga altcineva pe mama mea. Da, poate este o prostie dar mi-o asum. Si m-am gandit si la faptul ca tipul sa fie si el antrenat pentru lupta sau sa aiba spray lacrimogen, insa si eu am ani in spate de kickbox, meciuri + numai gandul ca acel om voia sa o atinga pe mama ma face sa fiu fara mila. Vreau decat sa ii dau una la ficat sa nu mai poata sa faca nimic, sa ii spun sa o lase in pace si sa nu zica nimic despre ce s-a intamplat ca altfel il bag in spital. Si la final sa ii dau si un genunchi sub centura, sa se invete minte sa se mai bage pe o femeie care are un copil acasa. Eu zic ca daca nu ar avea martori nu ar avea cum sa ma acuze. Lovitura la ficat nu lasa semne, la "oua" la fel, decat multa durere pe care doar el o va stii.
Iar daca ar avea o arma la el, pana sa o scoata l-as imobiliza, deci iese din discutie asta.

| Kaℓi a răspuns (pentru DariusStf98):

Te-ai gandit sa apelezi la un psiholog? daca nu te-ai gandit inca, poate ar fi timpul sa o faci.