| sbtbx a întrebat:

Am o urgenta! Acum aproximativ 2 saptamani am vazut un tip pe Facebook care punea statusuri cum ca ar fi gay. Cand am vazut, i-am dat cerere si am intrat in vorba cu el cu gandul de a-i face o gluma. Ce-i drept o gluma cam proasta. I-am spus ca as fi si eu gay ( dar nu sunt) si de atunci situatia s-a cam inrautatit. Tipul acela a postat conversatia noastra pe facebook, lucru care m-a deranjat putin. Dupa vreo 2 zile am uitat complet de asta. Pana azi dimineata cand adevaratul tip, mi-a dat cerere dupa alt cont, spunandu-mi ca celalalt cont i-a fost spart si ca nu a fost el cel care a postat lucrurile acelea. Si dupa ce i-am spus ca am uitat chestia asta, el mi-a spus ca va vorbi cu cei de la Facebook sa afle dupa ce IP s-au trimis mesajele si postarile. Si spunea ca daca afla IP, afla si locatia si anunta politia, Ideea este ca i-am spus ca nu prea ma mai intereseaza chestia asta, el spunandu-mi ca a trimis pe contul celalalt un mesaj in care scria ca anunta politia. Si mi-a spus, citez : " Daca pana diseara la ora 5 nu sunt sterse toate alea si nu pune anunt ca nu sunt eu si ca a fost o gluma proasta, in secunda doi anunt politia si vin la tine acasa, cu tot cu politia " Si atunci l-am intrebat de ce sa vina la mine la usa cu politia, ca eu doar am vorbit cu tipul ala si nu am nicio vina, si el mi-a spus ca, citez : " In conversatia aia scrie ca si tu esti gay, ca ai zis mda, asa ca nu ma mai intereseaza de nimic. " Si apoi i-am zis din nou ca a fost doar o gluma si nu stiam ca va posta. Si el mi-a spus ca "asta e, esti implicat".

Acum intrebarea mea este daca are de ce sa vina politia la mine la usa, doar pentru simplul fapt ca eu doar am vorbit cu tipul ala, nestiind ce se intampla de fapt. Am vreo vina in asta? Poate politia sa imi faca ceva? Sau tipul asta are impresii gresite si politia nu are nicio legatura cu mine, ci cu cel care i-a spart contul? Pana la urma ce treaba ar avea cu mine, doar pentru ca am vorbit. Doar atat, Daca se duce la politie, politia nu se duce doar dupa cel care i-a spart contul? Ca pana la urma eu nu aveam de unde sa stiu ce se intampla de fapt. VA ROG MULT AJUTATI-MA! SUNT DISPERAT! Un coleg mi-a spus ca nu are ce sa imi faca politia, ca eu doar am vorbit. Atata tot. Deci va implor. Sunt intr-o situatie drastica. Plus ca saptamana viitoare imi vine buletinul si oficial sunt raspunzator de faptele mele. Va rog ajutati-ma. Multumesc pentru cele cateva minute rupte din timpul vostru pentru a citi aceste randuri! Dau funda celui mai bun raspuns! happy

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, vezi sa nu umble Politia dupa potcoave de cai morti (conturi de Facebook sparte). Daca nu sunt conturile directorului SRI sau ale altui mahar, vezi sa nu se bage.

| pufulescu a răspuns:

Pentru ce sa intervina politia, ca eu tot nu inteleg? Ca ai facut o gluma cuiva si ai zis ca esti gay... IN NICI UN CAZ nu vor veni!
Iar daca tu i-ai spart contul s-ar putea sa intervina, poate tipul acela are ceva ' pile ' la politie.

| sbtbx explică:

Nu eu i l-am spart. Altcineva. Dar nu stiu cine. Si a spus doar ca daca nu vede postarile sterse vine cu politia la mine la usa. Ca cica as fi complice. Dar doar pentru simplul fapt ca am vorbit cu tipul care i-a spart contul ( nefiind in cunostinta de cauza), nu se pune ca as fi complice nu?

| sbtbx explică:

Deci sa nu imi fac griji nu?