| king5151 a întrebat:

Am stat acasa cu scutire medicala de lunea trecuta pentru ca am fost racit dar tusea tot nu mi-a disparut, oare ar trebui sa ma vada din nou medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Trebuie sa te trimita chiar la un pneumolog pentru un tratament mai incisiv si adecvat.

| king5151 explică (pentru Salontanul):

Crezi ca o sa spuna ceva cei de la scoala daca ma duc? Daca tusesc din 2 in 2 minute

| Salontanul a răspuns (pentru king5151):

Nu cred dar este vorba de sanatatea ta! Am un vecin care a stat doua saptamani in spital din cauza ca a lasat simptomele netratate. Vineri a iesit. Nu te juca cu plamanii! Sunt in grupa organelor foarte sensibile si iti pot face probleme mari.

| Brizbriz a răspuns:

Tusea dispare cel mai greu
mult dupa ce nu mai ai alte simptome
incearca, calmotusin bomboane, e naturist, si ca bomboane are efectul cel mai indelungat (decat sirop de ex.)

sau, daca asta e un motiv de chiul, atunci da, incearca la doctorul de familie, daca el considera ca iti trebuie pneumolog, atunci poate scapi de scoala

| king5151 explică (pentru Brizbriz):

Adeverinta medicala e pentru a te intoarce la scoala? Daca stii? Presupun ca daca e ar trebui sa te vada medicul apoi sa ti o dea, nu?

| Brizbriz a răspuns (pentru king5151):

Nu stiu... in general de la doctor iei hartie ca sa lipsesti, nu ca sa te intorci