| ionutalexandruion a întrebat:

trebuie sa semnez un document in alta tara dar mi s a spus ca se poate semna si electronic. intrebarea este cum se poate efectua semnatura? pot semna de acasa sau trebuie sa merg undeva unde exista un dispozitiv special pentru a semna? va rog sa imi dati mai multe detalii daca va pricepeti. va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a putea semna documente electronic, cu valoare legala, trebuie achizitionat un kit de semnatura electronica extinsa. Kitul contine un certificat digital calificat, un dispozitiv criptografic (token USB pe care este stocat certificatul calificat) si o aplicatie care permite semnarea electronica a fisierelor de orice fel.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru a putea semna electronic ai nevoie in primul rand sa achizitionezi o semanatura electronica de la un operator autorizat. Acesta semnatura electronica consta intr un token (un fel de stick pe usb) pe care este stocata semnatura digitala si diverse programe pentru a putea semna documente.

Acesta semnatura costa undeva la 250-300 ron si dureaza pana la o sapt sa o faca

| TurboBoost a răspuns:

Stiu ca exista un sistem special, asemenea celor de la curieri cand semnezi digital pentru primire. Incearca pe la sediile de avocatura se de legalizat acte.