| gigel9105 a întrebat:

Buna seara!
Vreau sa întru în concediu de crestere copil și mai apoi sa ma angajez cu stimul de insertie.
Întrebările mele sunt :
Am avut angajatori multipli...pot sa scot adeverinta de la anaf cum ca am cotizat sau trebuie neapărat de la fiecare angajator în parte?
Pot sa întru direct în stimul de insertie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Pentru a obtine concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani trebuie sa dovedesti ca ai lucrat cel putin 12 luni din ultimii 2 ani, asa ca ai nevoie de adeverinta de la ultimul angajator, daca ai lucrat cel putin 12 luni sau de la ultimii 2, ultimii 3, etc
2.Nu poti obtine direct stimulentul de insertie.

| mi25 a răspuns:

Incearca la ITM pentru adeverinta.