| Valentina2191 a întrebat:

Buna seara, am si eu o nelămurire si sper sa primesc un raspuns. Eu sunt in concediu de creștere copil care e pe sfarsit si trebuie sa ma intorc la munca. Am ales sa revin cu 2 luni mai repede pentru a beneficia de insertie insa nu mai vreau sa ma intorc la acelasi loc de munca. Ceea ce vreau sa stiu e daca eu pot semna cu noul angajator contractul de munca si apoi sa ma duc sa lichidez contractul suspendat sau trebuie sa lichidez intai contractul cu cei la care am lucrat si abia apoi pot semna un nou contract. Nu as vrea sa lichidez si cumva sa nu am posibilitatea de a semna in aceeasi zi contractul cu noul angajator si sa pierd insertia pentru ca asa am inteles ca trebuie semnat in aceeasi zi sa nu am nici o zi fara angajare. Multumesc pentru raspunsuri! Dau funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa te reintorci la vechiul loc de munca si apoi sa-ti dai demisia, probabil va trebui sa stai si perioada de preaviz, daca angajatorul iti solicita aceasta.