| invisibleboy a întrebat:

Buna seara, vreau sa-mi fac card de debit MasterCard, la ce banca imi sugerati sa fac?, care are comisionul cel mai mic?, care este cea mai cunoscuta. cu multe atm-uri, si de ce am nevoie pentru a face cardul?, am 14 ani

7 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Ai nevoie de 18 ani ca sa iti faci un MasterCard sau un VISA. La 14 ani iti poti face un Maestro care insa nu te ajuta la platile pe Internet.

| invisibleboy explică (pentru GoguSteriade):

Si cu maestro ce pot face? ajuta-ma cu mai multe detalii te rog

| GoguSteriade a răspuns (pentru invisibleboy):

Nimic din ce te-ar interesa, cred. E posibil sa poti plati la Carrefour cu el si sa iti vina alocatia acolo. N-am avut tangente cu un asemenea card din moment ce aveam nevoie de unul care sa ma ajute cu plati pe Internet, asa ca mai multe detalii nu am.

| invisibleboy explică (pentru GoguSteriade):

Http://www.carpatica.ro/....../index.php
Citeste acolo, scrie ca poti efectua si plati pe internet, hmm.
si trebuie sa deschid cont cand fac cardul?, sau se deschide automat?

| GoguSteriade a răspuns (pentru invisibleboy):

Hmm, nu stiu ce inseamna pentru ei plati pe Internet. Eu folosesc exclusiv PayPal si nu pot atasa un Maestro acolo. Contul se deschide automat cand faci cardul.

| invisibleboy explică (pentru GoguSteriade):

Cat e taxa de emitere?, cu ce documente trebuie sa ma prezint la banca?, este necesar sa fiu insotit de unul dintre parinti?

| GoguSteriade a răspuns (pentru invisibleboy):

Da, ai nevoie de un parinte si ai nevoie de buletin. Taxa de emitere la BRD este de 20 de lei, atat ar trebui sa fie si in alte parti. Cardul se ridica dupa o saptamana de la banca unde ai facut cererea de emitere.