| timotaca a întrebat:

Buna seara vreau si eu o lamurire referitoare la art30 din legea 58/1974 cu trecerea terenului aferent in proprietatea statului stiu ca poate fi revocata cu legea 10 din 2001.mai pe larg ce m-ar interesa vreau sa refac contractul la casa si am 2244 m.p din care 155 sunt inca in proprietatea statului, stiu ca printr-o cerere acesti m.p revin in proprietatea noastra dar ma intereseaza daca acesti 155 m.p sunt sau nu inclusi in 2244 pe care ii am sau sunt in afara lor? daca poate cineva sa imi zica fundita

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti neclar. Ce contract la casa vrei "sa refaci"?
Si oricum noi n-avem de unde sti care este situatia. De altfel te contrazici singur. O data spui ca "am 2244 mp din care 155 mp sunt inca in proprietatea statului" si apoi intrebi daca sunt sau nu inclusi.
Este usor sa afli, masoara intreaga suprafata de teren. Daca din masuratoare rezulta 2.244 mp inseamna ca sunt inclusi, daca rezulta 2.399 mp inseamna ca nu sunt inclusi.

| timotaca explică (pentru Ioandelasal):

Contract de succesiune de mostenitor de pe tata care e mort pe mama care traieste in contractul pe care il au acum in care figureaza amandoi scrie ca au 2244mp si mai scrie ca 155 mp sunt terenul aferent luat de stat eu vreau sa intreb ce zice legea ca acesti 155mp sunt din cei 2244mp? cum e legea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru timotaca):

Nu exista contract de succesiune, doar certificat de mostenitor, daca s-a facut procedura succesorala, sau testament.
Daca scrie ca are 2.244 mp inseamna ca atata are in proprietate, cei 155 mp sunt pe Statul Roman, asa ca n-are cum sa fie inclusi in cei 2.244 mp.

| alessia5158 a răspuns (pentru timotaca):

Din exprimarea ta, eu inteleg ca in acel Certificat de mostenitor al mamei tale scrie ca suprafata totala a terenului este de 2244 mp. In acesta suprafata totala(de 2244 mp) sunt inclusi si acei 155 mp care AU FOST in proprietatea statului.
In Certificatul de Mostenitor se trec NUMAI acele suprafete care au drept proprietar pe tatal tau --- deci, suprafata de 155 mp a fost retrocedata tatalui tau.