| micurutza2005 a întrebat:

stie cineva daca o persoana cu psoriazis generalizat, stare mai grava se poate pensiona de boala, avand in vedere ca nu se poate integra social fiind impiedicat de aceste probleme de imagine etc?

Răspuns Câştigător
| thehope a răspuns:

Intr-adevar nu se afla pe lista bolilor de pensionare, din ceea ce stiu eu, insa desi e in stare avansata trebuie mers neaparat regulat la medicul dermatolog pentru a opri in prima faza raspandirea psoriazisului(in cazul acesta se numeste psoriazis vulgar, deoarece in stare avansata).
Insa, daca luccreaza intr-un mediu in care exista o anumita substanta la care sa aiba o reactie adversa, sau unde sunt destui microbi, poate opta pentru mutarea intr-un alt loc de munca, deoarece una din cauzele imbolnavirii poate fi si acesta. Din pacate psoriazisul nu se vindeca total niciodata, insa cu anumite creme dermatologice de intretinere nu va mai evolua, asta dupa ce va fi tratat(atat cat se poate) de catre medic. Si inca ceva ce e foarte important! Desi in urma tratamentului care poate dura uneori si in jur de jumatate de an vor disparea plagile, daca nu e urmat tratamentul de intretinere, boala recidiveaza.

7 răspunsuri:
| thehope a răspuns:

Mama mea a avut psoriazis si nu a mers la medic mult timp deoarece a crezut ca e o simpla iritatie ce va trece... a folosit leacuri babesti gen frunze de aloe si functiona in zonele unde ramanea nemiscat(adica unde nu se aflau incheieturi) apoi dupa ce am reusit sa o conving sa mearga la medic, vazand si ea ca deja nu mai putea iesi din casa a avut norocul sa dea peste un foarte bun dermatolog care s-a tinut de capul ei sa o trateze, ba chiar a vrut sa o si interneze dar a refuzat, si i-a impus control dupa control, daca nu ma insel o data sau la 2 saptamani si in aproximativ jumatate de an s-a refacut in proportie de 85-90%. Daca aplici intocmai tratamentul pe care il poate da dermatologul sunt sanse sa tii psoriazisul sub control si sa duci o viata normala... iar tratamentul consta in general in creme facute prin comanda la farmacii.Deci se poate vindeca, mai bine spus controla, insa doar prin astfel de tratamente si bineinteles evitarea stresului.

| micurutza2005 explică:

Gresit! psoriazisul nu se mai vindeca niciodata odata declansat ci doar mai poti sal tii sub control cat de cat cu diferite metode invazive dupa parerea mea care te distrug si psihic si tot te face boala asta sa fi din om neom mai ales daca e in stare atat de grava cand e peste90%din corp afectat sau pielea mai exact, deci nu e o viata usoara pentru cei bolnavi si in cazuri atat de grave ar trebui sa se acorde o pensie ca si pentru handicapati pentru ca nimeni nu te angajeaza cand te vede cum arati.

| Cura_Marcu_Elena_1967 a răspuns (pentru micurutza2005):

Psoriazisul este vindecabil, eu il am de mai bine de 20 ani.De 6 luni urmez un tratament injectabil si sunt foarte multumita de rezultat.
Pot sa spun ca il aveam pe 80-90%din corp.Acum pot spune ca sunt ok.

| micurutza2005 explică:

Pentru ALLINNA poate e ceva adevarat din ce spui tu dar eu nu cred pentru ca eu il am de peste 5ani si am trecut prin mainile a multi medici dermatologi si foarte multe tratamente cu tot felul si naturale si tot si nu am reusit sa il tin sub control decat in primii ani cam 6luni reuseam sa scap de el apoi 1-2luni, apoi saptamani iar acum doar cateva zile sunt bine, ultima data cand am fost la clinica vestita psoremis cu cremele alea speciale de la marea moarta si scumpe si grozave dr. a reusit intr-o luna jumate sa mi-l extinda pana la cot si aveam doar putin in palme iar cand a vazut ca nu raspund la nimic ci doar merg in mai rau a zis :eu nu mai stiu ce sa fac cu tine te scot de pe lista mea de pacienti.si asa am mers eu plangand acasa si satula de cortizoane si tot felul am dar peste ceaiul deniplant si de aproape 3ani il beau si asa am iesit din una dintre formele de psoriazis nici acum nu sunt tot timpul bine dar nu mai imi merge pielea si nu se mai crapa doar e mai rosie cate inrt-o zi, forma mea de psoriazis se manifesta si cu mancarimi foarte puternice si e greu sa te abtii sa nu iriti pielea si e pe baza de stres la mine cum ma enervez sau ma agit mi se activeaza mai rau cateva zile. asa ca nu se vindeca ci doar reusesti sa il ti sub control sa nu remita din nou asa des acum nu mai raspund la nici un trat. daca as incerca doar l-as rascolii asa ca beau doar ceaiul si asa mai merge.cunostintele tale au impresia ca s-au vindecat doar la prima scadere a iminitati, socuri, stres mai puternic, o boala sau altceva il pot declansa din nou si nu o sa mai raspunda cu timpul la aceleasi trat.si va trebui sa le schimbe si tot asa daca nu le nimereste sa raspunda la ele vor reusi chiar sa il extinda cum am patit eu asa ca ...eu sunt patita stiu cum e mai bine ca tine. mai am o cunostinta care are pe tot corpul si a reusit o parte sa se mai amelioreze un timp iar apoi au revenit si mai in forta si acum nu mai poate face nimic cum sa dea cu creme fiecare cm de piele, cam asta e cu boala, e diferenta intre a tine sub control si a se vindeca ceea ce nu poate fi vorba asta cred eu si asta am patit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate psoriazisul nu face parte din bolile din cauza carora poti fi pensionat.Probabil ca cei de la medicina muncii ii pot da niste sfaturi. Poate ca ar fi bine daca ar incerca sa stea de vorba cu un medic care face parte din comisiile de pensionare.Psoriazisul are tratament, si vindecarea se face total daca este urmat cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@micurutza2005 cum a spus si @ thehope se poate tine sub control si se poate si vindeca eu nu scriu niciodata raspunsuri la intamplare totul este documentat de 3 ori inainte sa scriu o data, am cunostinte care s-au vindecat, sigur nu imediat, dureaza dar merita.Psoriazisul este intretinut de o a doua sau a treia boala, daca nu le descoperi reusesti doar sa-l controlezi, daca le descoperi esti vindecat.

| elyssa20 a răspuns:

Buna, eu am psoriazis de 4-5 ani.de pensionat nu te poti pensiona pentru ca e o boala cu care poti munci fara probleme nu trebuie sa stai acasa, probleme cu integratu nu am si nu cred ca am avut vreodata, doar diferite intrebari cu ce ai, sau ce ai patit, in rest sa auzim numai de bine, e o boala de care nu mai scapi dar incearca sa o ameliorezi, si sa te obisnuiesti cu ea, sanatate numai bine.